Meeskond on kõikide ettevõtmiste alus!

MAZEIKIU NAFTA TRADING HOUSE OÜ

Konkurentsivõimelisim hulgikaubandusettevõte 2008Tõnu Ääro

Tõenäoline on, et kui kütusetarbijate käest tanklas küsida, kuidas kirjapildis näeb välja Mazeikiu, oskavad vaid vähesed sellele täpselt vastata. Tankimisest ei loobu aga naljalt keegi ja ühe kütusemüüja juurest teise juurde sõites ning parimaid hindu otsides võiks siiski meeles pidada, et just see ettevõte toob Eestisse suurema osa kütusest, millega meie autod sõidavad. Ligi 80% Eesti turul müüdavast bensiinist ongi pärit Leedu Mazeikiu Nafta tehasest. Mazeikiu Nafta Trading House (MNTH) on suutnud juba kolmandat aastat järjest platseeruda konkurentsivõimelisimaks hulgikaubandusettevõtteks.

Turuolukorra muutuste keerises

Eelmine ja veel rohkem käesolev aasta jääb meelde meeletu kütuseralli ja majanduskasvu järsu pidurdumise aastana. MNTH juht Tõnu Ääro räägib, et 2007. aasta majanduslangus neid veel eriti mõjutanud pole, pigem on raskused tunda andnud just alates selle aasta algusest. „Sel aastal tegevusstrateegiat seetõttu kindlasti muutma ei hakata, küll aga vaatame täna tulevikku ja kindlasti on muutusi tulemas 2009. aastal,“ lisab ta.

Juht peab oluliseks pidevat valmisolekut turuolukorra muutusteks. „Me peame püüdma kujundada ettevõtte strateegiat nii, et suudaksime kiiresti ja paindlikult tekkinud muudatustele reageerida ning väga oluline on kõikide võimalike muutuste ettenägemine.“

Kiire kütusehindade tõusu tõttu on tarbimine vähenenud umbes 10% ja loomulikult on see mõjutanud ka MNTH müügimahte. Sisseveo maht on kahanenud ligi 5%. Kasuminumbritele pole tarbimise vähenemine aga Ääro sõnul väga mõjunud. Ettevõttel on olnud ka keerulisemaid, lausa kriisiõppuse aegu – 2006. aastal näiteks peatas Venemaa Transneft tarned Leedu tehasele ning teatas ühtlasi, et naftajuhtme remondiks võib kuluda terve aasta. Tänaseks on probleem lahenenud.

2004. aasta oli aktiivse turuletuleku aeg ning ka see nõudis pingutusi. Meeskond aga sai siis ja saab jätkuvalt väljakutsetega edukalt hakkama.

„Olen kogu aeg olnud veendumusel, et just hea meeskond on ettevõtte edu võti ning siiani ongi minu edu võti olnud õiged inimesed õigetel kohtadel. Näen just seda, et oma valdkonna eest vastutavad spetsialistid peaksid ise otsuseid vastu võtma, mitte ootama lahendusi kusagilt mujalt ja kõrgemalt. Pean oluliseks otsuste ja vastutuse delegeerimist. Minu põhiülesanne on juhtida meeskonda ühise eesmärgi poole ning hoida "masinat hästi õlitatuna".“

Meeskond on suurimaid väärtusi

Eelmise aasta suurimaks väljakutseks peab ettevõtte juht meeskonna väljatoomist pikemas perioodis väljakujunenud rutiinist. Inimesi pidi motiveerima uue jõuga edasi minema. „Kahjuks oli vaja teha mõningaid ebapopulaarseid otsuseid, kuid täna on selge, et need olid kõigile ainult kasuks, sest oluliselt on paranenud ettevõtte sisekliima ning meeskonna motivatsioon. Värskendasime veidi oma töötajaskonda ning püüame uute jõududega hoolimata raskustest saavutada selleks aastaks seatud eesmärke.“

Tõnu Ääro on viimasel ajal kütuseturul märganud konkurentsi tugevnemist. Ta ütleb, et on tekkinud selliseid konkurente, kes üritavad ebaeetilise käitumisega MNTH osa turul vähendada ja lisab siis kohe veendunult, et lihtsalt see kindlasti ei õnnestu. Hea tooni märgina jätab ta loomulikult konkreetsed nimed nimetamata.

Ääro on veendunud, et nende firma tahab olla kütusetarnijate valdkonnas parimaks partneriks oma koostööpartneritele. Ettevõtte laienemisest on MNTHis aeg-ajalt räägitud ja sellest mõttest pole tänaseni loobutud. Tulevikus võiks ettevõte küllaltki kitsast hulgimüügi valdkonnast kindlasti väljapoole areneda, räägib Ääro. Kas see võiks tähendada seda, et tarbija ühel hetkel oma autot MNTH omaniku „Orlen“-nimelises tanklas tangib, jätab firmajuht esialgu lahtiseks. Esialgu veel pole Orlen kontserni presidendi sõnul kavas Baltimaade jaeturul laieneda.

Kuigi kütusemüüja poliitikat eriti kommeneerida ei soovi, julgeb ta ausalt välja öelda siiski seda, mida ta riigilt ootab. „Üleskutse riigiaparaadile oleks see, et palju kõneainet tekitanud riigieelarve täitmine on seotud mitmete ametkondade efektiivsusega, mis tähendab just maksude laekumist ning kontrolli selle üle, mida riik võiks oluliselt parandada.“

Tõnu Ääro on MNTH juht juba kuuendat aastat. „Küllalt suur kunst on ära hoida rutiini tekkimist. Õnneks toimub turul viimasel ajal niipalju muutusi, mis ei lase niiöelda „uinuda“.

„Oluliseks pean ma ka vaba aja sisustamist, mis aitab välja töörutiinist ning viimasel ajal olen enda jaoks avastanud jalgrattaspordi ning toreda CFC spordiklubi. Löön võimalusel kaasa harrastajate võistlustel Elioni rattamaratonide sarjas ning see on just see mis aitab vaimul hästi puhata,“ on mees veendunud.