Eesti mänguväljakud lähevad kaubaks Soomes ja Rootsis

TIP TIP TAP OÜ

Aasta Areneja 2008Rasmus Varunov

Eesti suurim mänguväljakutootja Tip Tip Tap pürib Soome, Rootsi, Norra ja Ukraina turgudele. Tallinna lähedal Luigel tegutsev ettevõte kasvab väga kiiresti. Eelmisel aastal hüppas käive neli korda - 4,5-lt 19,5 miljoni kroonini. Tänavu peaks see eelduste kohasel kerkima 30 miljonini.

Eesti turg, kuhu Tip Tip Tap on peamiselt riigi- ja munitsipaalhangete kaudu tootnud ja müünud üle tuhande mänguväljaku, jääb firmale selgelt juba kitsaks. Tip Tip Tapi tegevjuht Rasmus Varunov, kes lõi ettevõtte tänu sellele, et ei leidnud turult oma lapsele koduaeda mänguväljakut, näeb firma äriedus kolme tähtsamat tegurit - toodangu kõrge kvaliteet, atraktiivne disain ja tootearendus ning panustamine müügivõrku. „Edu taga on kindlasti tohutu pühendumus eesmärgile olla igal aastal parem kui eelmisel ja kasvada Skandinaavia suurimaks mänguväljakute tootjaks ja müüjaks,“ ütleb ta.

Et mänguväljaku või –atraktsiooni kvaliteet oleks tasemel, tuleb kasutada parimaid materjale. Peaaegu kõik materjalid (sealhulgas plastik, metall ja vineer) ostab Tip Tip Tap väljastpoolt Eestit, vaid liimpuit tuleb kohalikust Stora Enso tehasest.

Lastega seotud toodete puhul on vaja järgida tervet rida ohutusnõudeid. Ainsa oma valdkonna tegijana Baltikumis on firma pälvinud ka rahvusvahelise kvaliteedisertifikaadi, mille saamine võttis aega kolm aastat ning selleks kulus pool miljonit krooni.

Varunovi sõnul kasutatab Tip Tip Tap samalaadseid materjale nagu konkurendid üle maailma, kuid eelisena püütakse rõhuda disainile. „Laste mänguväljakud peaksid olema värvikirevad, sest ka poes on mänguasjad enamasti kas kollased, punased või sinised, vahel oranžid, roosad või spidermani-värvi. Väikesed lapsed tajuvad erksaid värve kõige paremini. Roheline mänguväljak rohelise looduse taustal neid mängima ei kutsu,“ räägib Varunov. Ettevõtte tootevalikus olevaid kõikvõimalikke ronilaid, liumägesid, kiikesid, liivakaste, mängumaju jm disainib Standardis lastemööbliga tegelenud Hilda Ostonen. Paljud ideed testib ta eos oma lapselaste peal ära.

Tip Tip Tapi kataloog sisaldab üle 80 erineva toote, millele järgmiseks hooajaks lisandub 25. Sealt leiab näiteks üle kümne erineva liumäe või mängulinnaku, hulganisti ronilaid, kiikesid, vedrukiikesid, mängumaju ja palju muud. Tooted kannavad huvitavaid nimesid, näiteks toru Rebaseurg, Juustusein, ronilad Pilveke, Ämblikutele ja Vikerkaar, vedrukiiged Urr, Tibu ja Maanteemuhk, mängumajad Tsuhh Tsuhh ning Õunake Põõsaga jne. Muudest toodetest valmistab Tip Tip Tap ka näiteks pargipinke, rippkange, jalgrattahoidjaid ja isegi prügikaste.

Viimased aastad on ettevõte tegelenud oma müügivõrgu ehitamisega. Üle Eesti tegutsevad viis müügiesindajat, lähiajal on kavas luua tütarettevõtted Lätis ja Leedus. Läbi partnerite käib müük Soomes ja Rootsis ning kavas on asuda tegutsema ka Norras. Samuti on ettevõttel olemas müügiesindaja Ukrainas, kuid sinna pole veel suudetud tooteid müüa. Ühe mänguväljaku hind küündib kümnetesse tuhandetesse kroonidesse ning Ukrainas on riiklikud struktuurid nende ostmiseks ilmselt veel liiga vaesed.

Soomes ostavad Tip Tip Tapi tooteid korteriühistud, päevahoiud, vallad ja isegi mõned kirikud. „Meie turg oleneb sellest, mismoodi riik või linn oma prioriteedid seab – kas suunab raha laste arengusse või ei. Eestis on selles osas toimunud suur areng, Lätis ja Leedus on aga kõik see veel ees. Samamoodi on erinevad linnad – Tallinn on tõeliselt eesrindlik, kuid Tartus tellitakse ehk ainult kümnendik sellest, mis pealinnas,“ ütleb Varunov. Viiendik Tip Tip Tapi käibest moodustab 200 Tallinna mänguväljaku hooldus, milleks on sõlmitud mitmeaastane leping Tallinna Keskkonnaametiga. Kokku on pealinnas 600 mänguväljakut.

Labyroom – mänguväljakute innovatsioon
Mänguväljakud võivad olla kvaliteetsed ja laste jaoks atraktiivsed, kuid nad võivad olla ka innovaatilised. Koostöös partneritega toodab ja müüb Tip Tip Tap ruumilist mängumaailma Labyroom, mille sees saavad lapsed ronida nagu labürindis.

Tegu on kuupmeetriste klotsidega, mida saab kokku panna nagu lego, ehitades sellest maju, losse, kindlusi, koopaid jne. Seejuures on kuupe võimalik ümber tõsta, et tekiks iga kord midagi uut. Laps läheb ühest august sisse ja tuleb välja teisest. Kuna Labyroomi toodetakse samadest materjalidest, millest valmivad liumäed, sobib see ideaalselt välitingimustesse.