Buumiettevõte, kes ei läinud ahneks

Flow Service OÜ

Aasta Areneja 2009


Liisi LaanetToiduainetööstusi teenindav Flow Service purjetas buumi ajal oma klientide eduga kaasa. Aga ei läinud ahneks.

Erinevalt paljudest teistest majandusbuumi ajal väga kiiresti kasvanud Eesti ettevõtetest, kes on võtnud liigseid riske, end üle investeerinud ja täna raskustes, suutis Flow Service säilitada kaine mõistuse. Ja suundub nüüd jõulisemalt ka Läti turule.

Firma, mis loodi alles paar aastat tagasi, tegeleb Eesti, Läti ja Soome toiduainetööstustele seadmete valmistamise, paigaldamise ja hooldusega. Samuti sedalaadi seadmete kolimisega. Flow püsiklientideks on suured tegijad, peamiselt piima- ja õlletööstused. Näiteks Olvi kontserni ettevõtted A. Le Coq Tartu Õlletehas ning Läti Cesu Alus. Samuti Coca-Cola HBC ning Tere kontserni ettevõtted. Viimase aja suuremaid kliente on Maag Piimatööstus.

Flow Service’i tegevjuht Liisi Laanet ütleb, et firma teeb „võtmed kätte“ töid. Korraldab kõik ära alates seadme või lahenduse projekteerimisest, lõpetades automaatikatööde, käivitamise ja hooldusega. Kui keegi peaks näiteks vajama villimistšehhi seadmete ühendamist, ventilatsiooni kaabeldust, pärmi säilitus- ja kasvatusruumi seadmete montaaži, pesuliini pumpade vahetust, juustuvannide kaante vahetust või lihalaadimisliini ümberehitust, siis Flow on õige koht, kuhu pöörduda. Või kui on vaja pudelipesumasin Hollandis demonteerida ja Eestisse kolida, nagu soovis Coca-Cola, aitab samuti Flow kõik ära korraldada. Kolitud on näiteks ka õllekeet Lätist Cesisest Saksamaale. Võetud see juppideks, pandud auto peale, viidud Saksamaale ja seal jälle kokku monteeritud.

„Üritame pakkuda kvaliteetseid ja võimalikult terviklikke lahendusi
,“ ütleb Laanet. Kliendile pakutakse välja erinevad võimalikud lahendused – kallimad ja odavamad, efektiivsemad ja vähemefektiivsemad. Flow kontorilaual on paras virn erinevaid tootekatalooge. „Klient ütleb, mida tahab. Meie leiame lahenduse, pakume välja variandid ja teeme valmis,“ ütleb Laanet.

Peamiseks koostööpartneriks on maailma üks juhtivaid toiduainetööstuste erilahenduse pakkujaid Rootsi suurkontsern Alfa Laval, keda Eestis ja Lätis esindatakse. Vähehaaval tegeleb Flow ka tootmisega, valmistades Tallinnas torukollektoreid, väiksemaid mahuteid jms.

Mis on selles äris kõige olulisem? „Usaldusväärsus,“ ütleb Laanet. Kui teed kliendile töö eest ebamõistlikult suure arve, otsib ta järgmine kord partneriks kellegi teise. Samuti peavad kõik seadmed laitmatult töötama, et tootja ei kaotaks raha. Aga suurim risk? „See, et kuna tööd on projektipõhised, siis järgmist projekti ei pruugi tulla.“ Pikalt etteplaneeritud projektid võivad ootamatult muutuda või hoopis ära jääda. Olenevalt sellest, kuidas tööstustel plaanid õnnestuvad. Seni on ettevõte elanud vaid majanduskasvu ajajärgul. Nüüd tuleb kohaneda uue olukorraga.

Meie kasv on osaliselt tingitud sellest, et klientidel on hästi läinud. Nad on saanud palju investeerida. Kui neil läheb hästi, läheb ka meil hästi ja vastupidi,“ ütleb ta. Erilist töömahu langust pole ettevõte seni kogenud. Laaneti arvates on põhjuseks see, et toiduaineid ei jäta keegi ostmata, olgu olud millised tahes.

Flow üks värskemaid plaane on minna jõulisemalt Läti turule. Läti majandus on küll sügavas kriisis, kuid just see ongi Laaneti sõnul parim aeg. Suuri riske pole lõunas siiski plaanis võtta.

Flow Service’is töötab paarkümmend inimest, neist lõviosa lukksepad ja keevitajad. Kõik töötajad on oma ala spetsialistid, kes osalevad tihti koolitustel ja käivad rahvusvahelistel messidel end uusimate lahendustega kursis hoidmas.

Flow Service’i tehtud tööd:
Norfolier AS - Oksüdaiseri ja ventilatsiooni kaabeldus
Värska Vesi AS - Uue villimistsehhi seadmete ühendamine, veekäitlus süsteemide ja torulaudade ehitus, mikserite paigaldus
Cesu Alus - Matrix 8-le mõõdutankile, karastusjookide mikseri ümberehitus, siirupi jagamissõlm, uue CIP liini ehitus ja vanade rekonstrueerimine, Käärkeldri laiendus 8 uut käärtanki koos vana osa rekonstrueerimisega, GEA õlleseparaatori paigaldus, PET liinile uue etikettija montaaž, Konveierite muudatused ja rullradade paigaldus klaaspudeli villimisliinil, Pärmi säilitus ja kasvatusruumi seadmete montaaž
A. Le Coq Tartu Õlletehas AS - mikseri kolimine ja montaaž, uue PET liini paigaldus, transportöörradade paigaldus, kupaaži ümberehitus
Kalev Paide Tootmisüksus - CIP liini ehitus
Coca-Cola HBC AS - Klaaspudeli pesuliin pumpade vahetus
Delimeat OÜ - Lihalaadimisliini ümberehitus, platvormid
Steelmans OY - Valio Lapinlahti juustuvannide kaante vahetus
Pärnu Õlu AS - veekollektori ja käärtankide jahutussüsteemi rekonstrueerimine
IMCO - Idealplasti kolimine Rootsist Tallinna koos paigaldusega
Põltsamaa Feliks - Pastööri ja pesukeskuse montaaž
Põlva Piim - Pastööri ühendustorustikud, mikseri ühendustorustikud, mahutite ühendamine
Saarek AS - Keedukatla ja konteinerite villimise seadmete ühendamine, pesukeskuse torustikud
A Le Coq Tartu Õlletehas - Uue logistikakeskuse sisseseade
Coca-Cola HBC Eesti AS - Pudelipesumasina demontaaž ja transport Hollandist; uue CIP keskuse ehitus
Cesu Alus - Uue keedu montaaž
Bayerische Löwenbrauerei Passau - Keedu kolimine Cesisest Passausse
Maag Piimatööstus AS - CIP keskuse ehitus ja kodujuustu tootmisliini montaaž ning käivitamine