Välisinvestor 2009 nominendid

Tunnustame neid ettevõtteid, kes on eriliselt silma paistnud Eestisse tehtud otseste välisinvesteeringute mahuga ning panusega Eesti majandusellu läbi uute tehnoloogiate kaasamise ja kõrge kvalifikatsiooniga töökohtade loomise.

WENDRE AS

AS Wendre asutati aastal 1996. Ettevõtte omanik on läbi Wendre Scandinavia AB Rootsis elav väliseestlane Peter Hunt.

AS Wendre toodab tekke, poroloontooteid, patju ja madratseid. Firma tootmisüksused asuvad Pärnus ja Vändras, samuti kuuluvad Wendrele tehas Poolas ja müügiesindus Saksamaal.

Töös on mitu arendusprojekti, millega soovitakse muuta toodangut keerulisemaks ning valikut laiendada. Ettevõttes toimub pidev aktiivne tootearendus, paljud komponendid ostetakse teistelt Eesti tootjatelt, andes seeläbi neile tööd. Ca 96% toodangust läheb ekspordiks.

Wendre on hästi juhitud ja tasakaalukalt arenev ettevõte, mis ei täida vaid allhanketöid, vaid tegeleb iseseisva tootearenduse ja müügitööga ning uute arendusprojektidega – aastal 2008 investeeriti uutesse toodetesse ja tehnoloogiatesse üle 5 miljoni krooni. Lisaks lähtub ettevõte keskkonnasäästlikust tootmisest (kavas jäätmekäitlusprojekt). Oluline on ka, et Wendre annab tööd ligi 700 töötajale.


JELD-WEN EESTI AS

JELD-WEN Eesti AS on JELD-WEN Door Solutions´i osa, mis omakorda kuulub maailma suurima ukse- ja aknatootja AS JELD-WEN koosseisu.

JELD-WEN asutati 1960. aastal 15 töötajaga väikeettevõttena Klamath Fallsis Oregoni osariigis USA läänerannikul. Tänapäeval toodab JELD-WEN nii aknaid kui uksi ning ettevõttel on tootmisüksused 22 riigis, kus töötab enam kui 20 000 töötajat. Rakveres asuva tehase peamised tooted on sise- ja välisuksed ning ukselengid. Tehases töötab kolmes vahetuses kokku üle 700 töötaja.

Rakveres asuva ettevõtte asutas 1997. aastal Taani firma Vest Wood AS. 2006. aastal ostis Ameerika uste ja akende tootja JELD-WEN Inc. Vest-Wood ASi ning 2007. aasta oktoobris sai Vest-Wood´i uueks nimeks JELD-WEN Door Solutions.

Rakveres asub ka grupi Baltimaade müügikontor, mis turustab JELD-WEN AS tooteid kaubamärkide SWEDOOR ja JELD-WEN all. Ettevõtte käive ulatus 2008. aastal ligi 650 miljoni kroonini ja kasum 53 miljoni kroonini. Tööd antakse rohkem kui 700 inimesele olles Lääne-Virumaal üks suurimaid tööandjaid.