Artiklid võitjatega

PKC Eesti OÜ

Ettevõtluse Auhind 2012
Välisinvestor 2012


Ivo Volkov:
kliendid hindavad paindlikkust                                                  

Ivo Volkov on PKC Eesti OÜ juhatuse esimees

Ivo Volkovi sõnul on ettevõtte tegutsemise vältel olnud klientidele olulised toodangu kvaliteet, tarnekindlus ja hind. Praeguses ebastabiilses majanduskeskkonnas aga mängib suurt rolli ettevõtte paindlikkus.

PKC Eesti AS on tänu headele töötajatele saanud üle keskmise hästi hakkama ka raskemates majandusoludes. Kliendid on meiega endiselt rahul. See näitab usutavasti, et me oleme suutnud nende ootusi täita ka keerulistel aegadel.

Pakume üha enam oma klientidele lisaks tootmisteenustele ka arendusteenuseid, nii olemasolevate toodete parendamisel kui ka uute väljatöötamisel. Soovime olla järjest paremad partnerid oma klientidele, laiendada teenuste valikut ja parandada pidevalt teenuste kvaliteeti ja paindlikkust. Lisaks tegeleme igapäevaselt ja järeleandmatult efektiivsuse tõstmisega.

Meie klientide ootused ei ole oma olemuselt aja jooksul kuigivõrd muutunud. Nii eile kui täna olid ja on olulised toodangu kvaliteet, tarnekindlus ja loomulikult hind. Lisaks kasvab meie ebastabiilses majanduskeskkonnas paindlikkuse roll – sa pead olema võimeline kiirelt tootmismahtu kasvatama ja ka kahandama, kui selleks vajadus tekib, ka sealjuures ellu jääma. Samal ajal tuleb üha kiiremini uusi tooteid juurutada.

PKC Eesti AS keskendub eelkõige oma geograafilise piirkonna ehk Põhja-Euroopa teenindamisele. Meie emaettevõte PKC Group Oyj on laienenud viimastel aastatel globaalselt jõudsalt nii Kesk-Euroopas kui ka Põhja- ja Lõuna-Ameerikas. Üritamegi teenindada oma kliente võimalikult lühikeselt distantsilt, et säilitada paindlikkust.


LÜHITUTVUSTUS:
PKC Eesti tegeleb peamiselt juhtmeköidiste lepingulise tootmisega veoauto- ja elektroonikatööstustele. Põhjuseks, miks suured kliendid just PKCd eelistavad, peab ettevõte ise nii pikaajalisi kogemusi juhtmeköidiste ja ühenduskaablite tootmises kui ka väljaõppinud ja professionaalset personali.

PKC Eestil on kaks tehast: üks neist asub Haapsalus, kus töötab ligi 350 töötajat, teine, Keila tehas annab tööd 750 inimesele. Peale selle on PKC kontsernil, kuhu PKC Eesti AS kuulub, esindused ka Brasiilias, Hiinas, Saksamaal, Iirimaal, Mehhikos, Poolas, Venemaal, Ukrainas ja Ameerika Ühendriikides.

PKC Eesti AS on Põhja-Soomes asuva PKC Group Oy tütarettevõte Eestis, mis asutati aastal 1991 esmalt allhanketööde pakkujana kontsernile. Hiljem, aastast 2002, tegutseti edasi juba PKC Group Oy tütarettevõttena.

www.pkcgroup.com


 

Creative Mobile OÜ

Aasta Alustaja 2012


 

Vladimir Futnikov:
kasutamise keerulise majandusolukorra enda kasuks ära

Vladimir Futnikov on Creative Mobile OÜ looja ja juht

Vladimir Futnikov leiab, et keeruline majandusseis tuleb inimestele kasuks, sest see tekitab võimaluse midagi ära teha. Just nii tekkis ka tema firma.

Kuna Creative Mobile asutati vaid kaks aastat tagasi, ei saa meie tegevust võrrelda aastaid turul olnud firmadega, keda masu arvatavasti rohkem mõjutas. Meie äritegevus sai alguse 2009. aastal, kui ettevõtte loojad olid oma senise töö kaotanud ning vaatasid uue otsingul ringi. Raske majanduslik olukord andis meile võimaluse midagi ette võtta ning ise teha – ja me kasutasime selle situatsiooni ära. Samas aitas just seesama raske aeg leida meile esimesed väga head töötajaid.

Alguses olime väga tagasihoidlikud – ei julgenud inimesi palgata ega investeeringuid otsida. Aga aja möödudes leidsime pingsa töö tulemusena Creative Mobile jaoks õige ärimudeli ning nüüd, vaid mõni aasta hiljem, töötab meil juba üle 50 inimese.

Meie tooted on mobiilmängud. Nende tarbimine on maailmas viimaste aastate jooksul kasvanud mitu korda, sõltumata sellest, mis globaalse majandusega toimus. Meie kontor on Tallinnas, teistes riikides nagu Venemaal, Ukrainas, Leedus, on meil partnerid, kellelt tellime mänguporte või komponente. Meie mängud on saadaval peaaegu kogu maailmas, aga kõige enam mängitakse neid USAs (30%), seejärel Venemaal, Inglismaal ja Saksamaal (3,7–3,9%).
Meil on lähiajal plaanis luua ja turule tuua mitu uut mängu ning ka sihtturgu laiendada. Selleks oleme loonud uue osakonna, mis hakkab tegema sotsiaalmänge, näiteks Facebookis, ja proovima uusi mobiilplatvorme nagu Windows RT.

Samuti on plaanis senisest rohkem teha koostööd Aasia partneritega, sest nutitelefonide ja tahvelarvutite arv selles regioonis on Põhja-Ameerikaga võrreldav, kuigi levitamise viisid ja kasutajate meelelaad on hoopis teised.


LÜHITUTVUSTUS:
Creative Mobile’i stardipauk on olnud võimas: nende esimest mobiilimängu Basketball Shots 3D on alla laaditud enam kui 7,4 miljonit korda – seega siiamaani üks Androidi menukamatest sportmängudest. Järgmist mängu, kuue nädalaga loodud Drag Racing’ut on alla laaditud 60 miljonisse unikaalsesse seadmesse (Android ja iOS). Mängu eest maksma küll ei pea, ent kui tahad oma võidusõiduautot uhkemaks teha, tuleb siiski teatud summa lunastada.

Nüüdseks on Drag Racing mobiilimängudes esikohal trooniv võidusõidurakendus, välja on arendatud iOS-versioon, mis on 50 riigis jõudnud mängude edetabelites esikohale ja sai esimese nädalaga miljon allalaadimist, ning mängu jätk Drag Racing: Bike Edition.

Kõige selle taga seisab sotsiaal- ja mobiilimänge loov Creative Mobile OÜ, mille asutasid 2010. aastal Vladimir Funtikov, Sergei Panfilov ja Serhiy Slyeptsov. Ettevõte tegutseb ülemaailmsetel turgudel ja kuulub TOP10 Android Marketi (Google Play) ning TOP100 Apple AppStore’i väljatöötajate nimekirja. Aastal 2011 sai Creative Mobile Google Top Developeri tiitli, 2012. aastal lisandus sellele auhind Webby Awards.

www.creative-mobile.com


 

Vihula Mõisa puhkeküla

Turismi Uuendaja 2012


 

Kadi Elmeste:
Vihula mõisa külalised ootavad puhkuselt huvitavat kultuuri- ja looduselamust kui ka heal tasemel meelelahutust

Kadi Elmeste Vihula Manor Country Club & Spa müügi- ja turundusjuht

Kadi Elmeste sõnul ootavad Baltikumi ühe suurema mõisakompleksi külalised puhkuselt nii huvitavat kultuuri-ja looduselamust kui ka heal tasemel meelelahutust. Ja sageli ollakse üllatunudki, et see, mis maapiirkonnas pakutakse, võib nii kvaliteetne olla.

Oleme seni kenasti hakkama saanud ja võime esimese suve tulemustega rahule jääda. Vana ja väärikas Vihula mõisakompleks sai lõplikult kogumahus renoveeritud alles mais, nii et see suvi oli meile hea testimisaeg – nüüd oleme kogemuse võrra rikkamad ning ka paremini ette valmistunud.

Oleme väga rahul sellega, et 800-aastase ajalooga Vihula mõis on saanud populaarseks nii eestlaste kui välismaalaste hulgas. Meil on suurepärased suhted kohaliku kogukonnaga, kuna oleme selles piirkonnas suur tööandja ning pakume ka põnevat meelelahutust. Sel suvel korraldasime palju kontserte, mida käis nautimas üle 10 000 inimese. Lisaks tegime suure jaanipäevapeo, rahvusvahelise vanade autode näituse, lahtiste uste päeva mõisa teenuste tasuta testimiseks, pere- ja laadapäevi jms. Külastajate huvi oli suur, nii et kindlasti korraldame selliseid ettevõtmisi veel.

Vihula mõisa külastajatel on peamiselt kaks suuremat ootust: soov saada põnevat looduselamust ja heal tasemel meelelahutust. Asume kaunis Lahemaa rahvuspargis, kus on mitmekesine looduskeskkond, hästi korrastatud matkarajad, romantilised rannakülad ja mitmed teised kaunid kohad. Vihula mõis pakub omalt poolt põnevat meelelahutust ja väga heal tasemel teenuseid, et külalised saaksid mõnusas looduskeskkonnas hästi puhata, nautida maitseelamusi Vihula mõisa restoranis ja kõrtsis ning veeta aega aktiivselt puhates või basseinis ujudes ja spaa teenuseid nautides. Sageli saame tagasisidet, et meie tase ületas kõik ootused ja nii rohket teenuste valikut ei osatud maapiirkonnas oodatagi.

Vihula mõis on ka põnev koht eriliste töiste väljasõitude jaoks. Tänaseks on Vihula mõisas kokku kaheksa seminariruumi ja 10 kuud aastas on meie peamiseks kliendiks konverentside ja seminaride korraldajad. Endiselt on oluliseks kliendiks eestimaalased, kellele pakume väga heal tasemel seminaride korraldamise võimalust vaid tunnisõidu kaugusel Tallinnast. Kuid ka välisturgudel on Vihula mõisa tuntus järjest suurenemas. Rahvusvahelistest turgudest on meie jaoks esmase tähtsusega Soome ja Vene, lisaks sellele on olulised ka Saksa ja Läti turg.


LÜHITUTVUSTUS:
16. sajandist pärit elegantne Vihula mõis Lääne-Virumaal, mis uhkeldab suurima mõisakompleksiga Balti riikides, pakub oma 2012. kevadel avatud puhkekülas nii unikaalset mõisamiljööd kui kaasaegseid mugavusi. Romantilise külamiljööga ülejäänud mõisakompleksist selgelt eristuv Vihula Mõisa Puhkeküla ootab külla nii Vihulas pikemalt peatuvaid külalisi kui ka ühepäevaturiste.

Lahemaa Rahvuspargis asuva puhkeküla trumbiks paljude konkurentide ees on teenuste oskuslik pakkumine ajaloohõngulises miljöös. Siin asub 15 renoveeritud ajaloolist ehitist, mh vesiveski, jääkelder, endisest karjakastellist ümber tehtud basseinimaja, ökospaaks muudetud tõllakuur, majutus tuvimajas jne. Kaval-Antsu kõrts pakub traditsioonilist Eesti rahvustoitu, kasutusel on maaküte, päikesepaneelid, oma ürdiaed ja ökofarm ning 18 vaatamisväärsusega minigolf Baltimaade suurimal minigolfiväljakul. Peale selle asub Vihula Mõisa Puhkekülas külastuskeskus koos elegantse kohviku ja disainipoega, kus müüakse mõisa oma Vihula Manor Lifestyle’i kollektsiooni tooted.

www.vihulamanor.com


 

Molycorp Silmet AS

Eksportöör 2012

 
David O’Brock:
sa pead oskama klientide vajadusi mitu aastat ette prognoosida

David O’Brock on Molycorp Silmeti juhatuse esimees

David O’Brock sõnab, et väga oluline on vaadata tulevikku ning suurelt unistada. Kui oma klientide vajadusi mitu aastat ette prognoosida, saab neid tulevikus ka palju tõhusamalt rahuldada.

Molycorp Silmet AS pole mitte üksnes toime tulnud muutunud olukorraga turgudel, vaid osanud prognoosida ka tulevikutrende ning vastavalt sellele koordineerida tootmist. Tore on näha Molycorp Silmeti töötajate positiivset suhtumist ja soovi Molycorpi perre kuuluda. Kuna selja taga on mitmeid keerulisi aastaid, peame jälle õppima suurelt unistama ning julgelt ideid ellu viima.

Prognoosime alati oma klientide vajadusi vähemalt kaks aastat ette – nii jääb meil piisavalt aega nende alusel toodete spetsiifikat välja töötada. Näiteks rääkisid meie nioobiumikliendid juba mitu aastat tagasi oma kasvuplaanidest ja meie vastasime omalt poolt nioobiumitootmise võimsuse suurendamisega. Nüüd, kus nõudlus nioobiumi järele on kasvanud, suudame kohe ka suurenenud vajaduse rahuldada.

Lähiajal ootavad Molycorp Silmetit taas ees suured muutused, näiteks avame peatselt uue metallide ja oksiidide labori, millest tänapäevasemat pole minu silmad veel näinud. Loomulikult on meil palju muudki plaanis, kuid anname neist üldsusele teada vastavalt oma korporatiivsetele ning börsiettevõttele seatud reeglitele.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) abiga oleme saanud suurendada oma kohalolekut mitmetel turgudel, kus meil muidu ei õnnestuks nii nähtaval olla.


LÜHITUTVUSTUS:
Euroopa üks suurimaid haruldaste metallide ja muldmetallide tootjaid ning nende ainus väljaspool Hiinat asuv töötleja, kellel on sedavõrd lai ülikõrge puhtusastmega tootevalik – see on Molycorp Silmet AS. Tegu on tõeliselt globaalse ettevõttega – 99% tootmises kasutatavatest materjalidest ostetakse väljastpoolt Eestit (peamiselt Brasiiliast, USAst ja Venemaalt) ja 99% toodangust müüakse Eestist välja (valdavalt Euroopa Liitu, USAsse ja Jaapanisse). Ettevõttel on kolm vabrikut: haruldaste muldmetallide vabrik, aastatoodangu maht 3000 t; haruldaste metallide vabrik, aastatoodangu maht 700 t; ning metallurgiavabrik.

Molycorp Silmeti tooteid kasutatakse nii autotööstuses, lennunduses ja elektroonikas kui ka kõrgtehnoloogia rakendustes, kusjuures kuni kümnendik maailmas vajaminevast tantaalist ja kuni viiendik puhtast metallilisest nioobiumist tuleb just Molycorp Silmetist.

Ettevõte sai alguse juba 1920. aastail, kui Rootsi firma siin põlevkivitöötlemistehase asutas. Nõukogude ajal tegutseti nime all Kombinaat nr 7 ja alustati uraanitöötlemisega, 1970. aastal tehti algust ka haruldaste metallide ja muldmetallide tootmisega. 1990. nimetati ettevõte ümber Silmetiks, mis lõpetas uraanitöötlemise ja keskendus vaid haruldaste muldmetallide ja metallide tootmisele. Aastal 2011 ühines AS Silmet Molycorpi korporatsiooniga ja sai uueks nimetuseks Molycorp Silmet AS.

www.molycorp.com