CM Tallinn AS

Konkurentsivõimelisim hulgikaubandusettevõte 2015

Saudide kaamelid armastavad Eesti otra

Firma CM Tallinn kuulub – oh üllatust – maailma ühte suuremasse viljamaaklerluse kontserni.

Septembris lahkus Muuga sadamast Malta lipu all sõitev kaubalaev, lastiks 66 000 tonni Eesti otra.

Laev võttis kursi Saudi Araabiasse. Vilja vahendab sinna Eesti maaklerettevõte CM Tallinn. CM Tallinna juht Indrek Aigro ütleb, et Eesti oder ei lähe saudide söögilauale, vaid hoopis nende kaamelite toiduks!

Arvestades, et seal kandis on kaamel “levinud koduloom”, siis teinekord võib samasse piirkonda ka umbes 100 000tonnise viljalaadungi saata – kõik läheb kaubaks. Kaamel, va gurmaan, ei võtvat muud teravilja peale odra suu sissegi!

2012. aastal asutatud CM Tallinn on Taani maaklerfirma Copenhagen Merchants Group (CMG) haru Baltikumis. CMG, peakontoriga Kopenhaagenis, on laia haardega kaubavahendaja, mille teraviljaterminalid asuvad Peterburis, Liepajas, Norrköpingis, Rostockis ja Hamburgis, Taani sadamalinnades ja isegi Madridis.

Kontsernil on endal ka kaubalaevad, kuid osa transpordist ostetakse teenusena sisse. Tütarfirma CM Tallinn kaupleb selliste börsisaadustega nagu nisu, oder, raps, rukis, kaer, tritikale ja muud teraviljad, mis kõik pärinevad Baltikumi, Soome, Venemaa ja Kasahstani põldudelt. Tallinnas paikneb kompetents ühendamaks lääne ja ida ostjad ning müüjad.  Lisaks kauplemisele tegeleb firma ka raudteevagunite ekspedeerimisega.

Ettevõtte äri kasvab mühinal. 2014. aastal kerkis käive kuuekordseks(!), ligi kolme miljoni euroni. Ka kasum kerkis mitmekordselt, kasvades ligi 400 000 euroni.

Mullu oli nelja töötajaga ettevõttes keskmine palk 6600 eurot! Indrek Aigrol on kontor Viru väljaku servas hunnitu vaatega vanalinnale. “Me ei konkureeri Eesti ettevõtetega. Meie konkurendid on Hollandis, Šveitsis, Monacos, Taanis jne. Kui soovime sellel areenil kaasa mängida, siis peame ka kaadri pärast sellel areenil konkureerima. Kuidas saaksime  Tallinnasse inimesi Moskvast, Peterburist või Kaunasest, kui me ei pakuks neile  samasuguseid hüvesid nagu näiteks Genfis või Zürichis,” ütleb Aigro.

CM Tallinn on mõne aastaga kasvanud suurimaks Eesti vilja vahendajaks. Firma kaudu liigub maailma 65–70 protsenti kodumaisest teraviljasaagist. Kogu Copenhagen Merchantsi kontserni viljakäibest (umbes 14 miljonit tonni aastas) moodustab Eesti siiski kaduvväikese osa.

Viljamaaklerlus toimib nii, et põllumees müüb oma saagi kokkuostjale (suuremad tegijad Baltic Agro, Kevili, Scandagra, Oilseeds Trade) ja Copenhagen Merchants otsib suurtele kokkuostjatele parima hinnaga ostja. Vili on samasugune börsikaup nagu nafta või aktsiad. Hinnad võivad muutuda iga mõne minuti järel.

Aigro sõnul on sel aastal Baltikumis läbi aegade kõige parem viljasaak. Kasvuaeg oli soodus: mitte liiga palav, vihma parasjagu. Saagikoristuse ajaks saabusid ideaalsed ilmad, soojad ja kuivad. “Sel aastal said põllumehed hektarilt 6,5–7 tonni nisu – see on väga suur saak. Mehed saavad endale talveks uued Land Cruiserid ja Mercedese džiibid,” muigab Aigro.

Veel pisut enam kui kümme aastat tagasi, kui Aigro viljakauplemisega alustas, tootis Eesti teravilja vähem, kui ise tarbis. Siis muretseti selle üle, kuidas tagada endale Eestis piisav kodumaine toiduvaru.

Eestis süüakse aastas umbes 650 000 tonni teravilja, kuid ekspordiks läheb tänavu lausa miljon tonni. Põllumehed (ja kokkuostjad) pistavad tasku kokku umbes 200 miljonit eurot.

Septembris korraldas CM Tallinn Paldiski kaudu ühe 28 000tonnise nisulaadungi  Alžeeriasse. Seejärel läkitati eelmainitud pilgeni otra täis laev Saudi Araabiasse.

Nisu kõrval on maailmas järjest popim toidukaer, mis on suure kiudainesisaldusega ja mida peetakse palju tervislikumaks, eriti nooremate inimeste seas. Kaera ostavad Saksamaa, Inglismaa, Šveits, USA, Mehhiko, aga tulevikus ka Läti. Tartu Millile kuuluv Dobele Mill avas Lätis sel suvel toidukaeratehase, mille võimsus on 25 000 tonni aastas. CM Tallinna jaoks on see uus väga hea “kodulähedane” kaeraturg.