Eesti Statoil AS

Konkurentsivõimelisim jaekaubandusettevõte 2011 
 

 
Eesti Statoil AS tulemused 2010 (tuh kr/eur)
Müügitulu 3 074 156/196 474
Müügitulu muutus +115,5%
Puhaskasum 137 893/8 813
Puhaskasumi muutus +267,8%
Omakapitali tootlikkus 5,2%
Tootlikkus 1 töötaja kohta 6 391/408
Koht üldtabelis 18

 

Helle Kirs-Toiger on ASi Eesti Statoil peadirektor

Helle Kirs-Toiger: selleks et viis aastat edasi liikuda, vaata kümme tagasi

Mootorikütuste-, toidu-, esmatarbekaupade ja teenuste jaekaubandusel on minu hinnangul Eestis tugev kasvupotentsiaal, kui eeldame, et siinse tarbija sissetulek liigub Euroopa Liidu keskmise tarbija sissetulekule lähemale. Seega usun, et viie aasta pärast on Eesti jaekaubanduse valdkond märgatavalt kasvanud. Mootorikütuse valdkonnas hakkab biokütuse osakaal Euroopa Liidu survel ja toetusel lähiajal kasvama. Eesti riigi taastuvenergia tegevuskavast lähtuvalt on plaanis 2020. aastaks suurendada biokütuste osakaalu transpordis 10%ni, kuid praegu seda praktiliselt veel ei kasutata. Millised on täpsed sammud selle eesmärgi poole liikumisel, näeme lähimate aastate jooksul.

Üks asi, mis Statoilis kindlasti ei muutu, on see, et jaekaubandusettevõttena töötame klientide heaks ja eksisteerime vaid tänu neile. Nii praegu kui tulevikus on Statoil paljudele klientidele justkui elu tuiksooneks – kes alustab päeva Statoili kohviga, kes ammutab siit enne teekonna algust endale ja autole energiat, kes vajab öötundidel miskit hädavajalikku…

Teiseks trendiks mootorikütuste valdkonnas on muutumas nn diseliseerumine ehk üha enam on neid tarbijaid, kes otsustavad diiselmootoriga auto kasuks. Tänapäeval on ka väikeautod diiselmootoriga ning nende müratase on täiesti võrreldav bensiinimootoriga. Kui kümme aastat tagasi võis diiselmootor olla natuke aeglasem ja lärmakam, siis nüüdseks ei ole suurt erinevust ning diiselmootor on kütusesäästlikum. Samas on olulise tähtsusega mootorikütuse aktsiis. Kui Eestis on mootoribensiini ja diislikütuse aktsiis enam-vähem sama, siis Skandinaavias maksustatakse mootoribensiini kui eratarbija toodet rohkem. Transpordisektorit, mis kasutab peamiselt diislikütust ja mõjutab sisendina paljusid teisi majandusharusid, püütakse maksustada vähem.

Kui veel tulevikust rääkida, siis toome viie aasta jooksul turule uusi tooteid ja teenuseid, mida kliendid vajavad, aga tahame ka nende ootusi ületada, neid millegagi üllatada. Kindel on see, et ka viie aasta pärast on Statoil ikka alati avatud. Ärilisest aspektist jätkab Statoil Eestis ka edaspidi nii täisteenindus- kui automaatjaamadega. Kindlasti on tulekul uusi jaamu uutes asukohtades. Poekaupade ja teenuste sortiment muutub kiiresti, sest kliendid väärtustavad üha enam aega, mugavust ja parimat kvaliteeti. Statoili pood on mugav ja kvaliteetne ostukoht.

Meie väärtused ei muutu – Statoil on julge, avatud, kirglik ja hooliv ettevõte ning meie väärtushinnangud moodustavad ühe olulisema konkurentsieelise. Oleme tuntud kõrgete eetikastandardite poolest ja usume, et see on pikaajalise ja jätkusuutliku äri alus. Ka soovime pakkuda parimat klienditeenindust – pingutame selle nimel ja tahaks väga loota, et viie aasta pärast on klientide hinnangul parimad töötajad ja teenindajad just Statoilis.

Rahvusvahelise Statoil Fuel & Retail ASA kontserni finantskeskus asutati 2010. aastal Eestisse pärast tihedat konkureerimist teiste asukohtadega. Tahaks loota, et viie aasta pärast oleme suutnud veel uusi kontserni töölõike Eestisse tuua ning seeläbi suurendada investeeringuid Eestisse ja luua kõrge lisandväärtusega töökohti.

Tulevikku on keeruline ette näha, kuid vahel on mõistlik viis või kümme aastat ajas tagasi vaadata, et saaks viis aastat edasi liikuda. Näiteks 2000. aastatel oli tarbija jaoks bensiinijaamast värske toidu ja värskelt jahvatatud ubadest kohvi ostmine harjumatu, praegu on aga kuumad joogid ja kohapeal valmistatud värske toit ülipopulaarsed. Olime selles teerajajad ja näeme, kuidas nüüd teised meid kopeerivad. Muudatused toimuvad iga päev, aga me ei märka seda kohe – ajas tagasi vaadates on suured muudatused paremini näha. Ja mittemuutumine oleks tagasiminek.


1991. aastal asutatud AS Eesti Statoil on rahvusvahelise kontserni Statoil Fuel & Retail ASA tütarettevõte, mille põhitegevuseks on mootorikütuste, toidu- ja esmatarbekaupade ning teenuste jaemüük Eestis. Hetkel teenindab Statoili kaubamärgi all kliente 46 teenindusjaama ja 1-2-3 kaubamärgi all 5 automaatjaama; 24 autopesulaga on ettevõte suurim automaatpesulate kett Eestis. Ettevõte pakub tööd ja eneseteostust rohkem kui 500 inimesele Eestis.

Statoil Fuel & Retail ASA on juhtiv mootorikütuste jaemüüja, kes on selles valdkonnas tegutsenud rohkem kui 100 aastat, omades Skandinaavias, Poolas, Baltikumis ja Venemaal ulatuslikku müügivõrgustikku, kuhu kuulub ligikaudu 2300 teenindusjaama. Lisaks mootorikütustele kuuluvad Statoil Fuel & Retail toodete hulka kütteõlid, laevakütus, lennukikütus, määrdeained ja kemikaalid. Kontsernil on kaheksas Euroopa riigis 16 kütuseterminaali, ligikaudu 400 paakautot ning 50 depood. Ettevõte tarnib lennukikütust 85 lennujaamale kümnes riigis ja toodab 750 määrdeainetoodet, mida müüakse 20 riigis. Statoil Fuel & Retail ASA kontserni finantskeskus asub Tallinnas.

www.statoil.ee