Entronik OÜ

Konkurentsivõimelisim mikroettevõte 2014
Aasta Ettevõte 2014 nominent

 

Entroniku tulemused 2013

Käive (tuh €) 693
Ärikasum (tuh €) 145
Töötajate arv 5
Lisandväärtus 1 töötaja kohta (tuh €) 41Priit Kollom: automaatikas on vaja ajusid, mitte massi

Kuidas võita ahvatleva kliendi tähelepanu olukorras, kui sa oled alles alustanud ning sul puuduvad tööd, mille järgi sind hinnata saab? Entronik oli seitse aastat tagasi just sellises olukorras. Ega muu ei aidanud, ühele suurele vee-ettevõttele tehti lihtsalt väga hea hinnapakkumine, sest jalg oli vaja ukse vahele saada! Koostöö klappis ning klapib tänase päevani.

Tegelikult oli Entronik sel ajal tõesti väga toores, nagu asutaja ja tegevjuht Priit Kollom ütleb. Tema, mööblitislerist elektriku poeg, oli alustanud ühemeheäri elektrisüsteemide paigaldajana. Juhtmed, arvestid, lülitid... Selleks et panna alus organiseeritud ärile, kutsus ta kampa ka oma isa Hillar Kollomi ning kaasa lõi ka õemees Maido Märss, kes oli tol ajal energeetikatudeng.

Palju õhtuid kulus arutluste peale, Maido õhutusel valiti elektrimontaaži asemel hoopis tööstusautomaatika, täpsemalt veetöötluse sektor. „Kui me poleks 2007. aastal seda otsust teinud, vaevalt me elus oleksime. Õnneks valisime ala, kus tähtsad on ajud, mitte mass,“ tõdeb Priit Kollom. Ettevõtte kuus töötajat teevad kogu puhta- ja reoveepumplate automaatika otsast lõpuni valmis: projekteerivad, monteerivad ning ehitavad oma töökojas ka automaatikakilbid. Seitsme tegevusaastaga on töötajate arv kasvanud kolmelt kuuele ning ettevõttele oli suureks tunnustuseks, kui suur elektroonikakontsern Schneider Electric valis nad Eesti lõunapiirkonnas koostööpartneriteks.

Aga väga vale oleks öelda, et see kõik on kergelt kätte tulnud. Kõik komistuskivid, mis ühe väikese firma kasvamisega kaasnevad, leiti üles. Masu ajal tekkisid likviidsusprobleemid ning juhi põhitööks oli siis tarnijatelt võlapikendust küsida. Õnneks tulid kõik vastu nii palju kui võimalik, välja arvatud üks ettevõte, kes pärast võla kättesaamist koostöö päevapealt lõpetas. Masu oli elav õppetund sellest, kui tähtis on headel aegadel usaldust koguda, muuhulgas korrektselt arved ära maksta. Masu õpetas ka olema paindlik – ellujäämise nimel ehitati hoopis alajaamade kõrgepingeseadmete kandekonstruktsioone. Ent headel aegadel on ka omad probleemid. Siis kipub tööd nii palju sisse tulema, et ei jõua kuidagi ära teha. „Tean nüüd omast käest, mida tähendab, kui sa jääd ajahätta ja tellija vihastab,“ räägib Priit Kollom.

Rollid on kolmel omanikul hästi ära jagatud: poeg Priit müüb ja rehkendab firmas numbreid kokku, isa Hillar vastutab montaažimeeste ning õemees Maido automaatika poole eest. Kas peresuhted tööd ei sega? „Asju tuleb mõistusega võtta. Kui töö hakkab peresuhteid segama, tuleb meelde tuletada, et firma on loodud kasumi teenimiseks, ja siis asjad selginevad,“ ütleb Priit Kollom. Ja 2013. aastal kasumit jagus ning võrreldes tunamullusega see kümnekordistus. Siiski annavad omanikud endale aru, et veetöötluse valdkonnas hakkab ehituse tippaeg mööda saama, seda määrab suuresti eurorahade liikumine. Viimastel aastatel on otsitud hoolega uusi suundi, üks neist on näiteks kaughaldusteenus. Kohe, kui mõni puhta- või reoveepump häiresse läheb, annab süsteem sellest märku. Remonditiim teab siis ruttu kohale kihutada.

Entroniku omanikud loodavad kaughaldusteenusest uut kasvumootorit, sest nõnda saab jälgida tuulegeneraatoreid, päikesepatareisid, suurte tehaste tööpunkte, ruumide temperatuure. Lisaks töötatakse veel mitmel suunal: esimestele suurtele klientidele on koostatud spetsiaalne energiasäästlikkuse audit, et seadistada tootmine efektiivsemaks. Ning Meremäe valda on ehitatud kolm päikeseelektrijaama, sealhulgas sealsele koolimajale. Aga kasvuvõimalusi otsitakse Entronikus endiselt hoolega edasi. Priit Kollom läbis hiljuti EAS-i väikefirma kasvukoolituse ning raamatut „Kasumlik projektijuhtimine“ peab ta väärt lugemiseks. „Kasvamine on üks firma osa,“ arutleb ta. „Kui firma liiga kauaks paigale jääb, ei ole see hea. Samas olen praegu just mina olnud see, kes kasvu tagasi hoiab ja vaatab rangelt, et töötajate arv ning käive tasakaalus oleks. Pigem kasutada praegu allhanget kui kehvematel aegadel töötajaid vallandada. Ning küll see õige diil ka tuleb. Sa ei tea kunagi, milline uks sinu äris homme kinni läheb ja milline avaneb. See just ongi äri juures põnev.“


Entronik OÜ
Entronik OÜ on tööstusautomaatika projekteerija, tootja ja paigaldaja ning ettevõttel on Tartu lähistel ka oma koostetehas. Ühtlasi pakutakse kaughalduse teenust pumplatele, tööstusele jt klientidele ning koostatakse energiasäästu auditit, mis võimaldab ettevõtteil tootmist efektiivsemaks muuta. Samuti paigaldatakse päikeseelektrijaamu. Schneider Electric on valinud Entroniku Eesti süsteemiintegraatorite lõunapiirkonna koostööpartneriks.