Välisinvestor 2011 nominendid

ABB AS - VÕITJA

ABB AS kuulub rahvusvahelisse tehnoloogiagruppi ABB, mis tegutseb Eestis 1992. aastast. Ettevõtte põhitegevus on energeetika ja automaatika valdkonnas. Pakutakse keskpinge-, madalpinge- ja automaatikatooteid, teostatakse automaatika- ja elektrifitseerimisprojekte tööstuses, elektrijaamades ja infrastruktuuris, tarnitakse terviklahendusi ja seadmete pakette, et täita klientide vajadusi efektiivse ning usaldusväärse elektrivarustuse järele. Ka hoiab ABB korras tööstusettevõtete tootmisseadmeid ja tootmise abiseadmeid. Peamiselt koduturule toodab ettevõte elektrijaotuskilpe, ekspordiks tuulegeneraatoreid ja mitmesuguseid komponente nii tuulegeneraatoritele kui ka muudele elektrimasinatele, madalapingelisi sagedusmuundureid ning komplektalajaamu.

Lisaks tavapärastele ostu-müügitehingutele teostab ABB ka komplekssete projektide juhtimist nn võtmed kätte põhimõttel. Lähtudes eelkõige kliendi huvist ja vajadusest sisaldavad projektid nii seadmeid, süsteeme ja/või teenindust kui ka allhankeid muudest valdkondadest.
ABB ASil on Eestis peakontor Jüris, müügiüksus Tallinnas, madalpingesüsteemide tehas Keilas, elektrimasinate ja tööstuselektroonika tehased Jüris, komplektalajaamade tehas Maardus ning korrashoiukeskused mitmel pool Eestis.

ABB kontsern annab tööd 130 000le inimesele enam kui 100 riigis. 19 aasta jooksul on ABB tegevus kasvanud proportsionaalselt Eesti majanduse üldise arenguga ning omandanud kindla koha siinsel tööstus- ja majandusmaastikul. Kui 1992. aastal andis ABB Eestis tööd kümnele inimesele, siis 2010. aastal töötas ettevõttes juba 1040 inimest. ABB müügitulu on nende aastate jooksul Eestis kasvanud ligi 32 000 eurolt (500 000 kroonilt) 115 miljardi euroni (1,8 miljardi kroonini). 2008. aastal tunnustas EAS väljapaistvate tulemuste eest ABB-d aasta ettevõtte ja aasta välisinvestori tiitliga, viimane aunimetus võideti lausa kolm aastat järjest: 2007, 2008, 2009.

www.abb.ee


PKC Eesti AS

PKC Eesti AS on Põhja-Soomes asuva PKC Group Oy tütarettevõte Eestis. Ettevõte asutati aastal 1991, esmalt allhanke tööde pakkujana kontsernile ja hiljem, aastast 2002, tegutseti edasi juba PKC Group Oy tütarettevõttena. Peamiseks tegevusvaldkonnaks on juhtmeköidiste ja ühenduskaablite tootmine Skandinaavia juhtivatele auto- ja elektroonikatööstuse ettevõtetele. Võtmeklientide hulka kuuluvad Scania, Volvo, Rosenlew, ABB, Nokia Siemens Network, Emerson, Flextronics ja teised.

PKC Eestil on siin praeguseks kaks tehast: Haapsalus, kus töötab ligi 400 töötajat, ja Keilas, kus töötab üle 800 töötaja. Peale selle on PKC kontsernil tehased veel ka Brasiilias, Hiinas, Mehhikos, Poolas, Saksas, Soomes, Ukrainas, Venemaal. Sellel aastal omandas PKC Group Oy Põhja-Ameerika ühe juhtiva juhtmeköidiste tootmisettevõtte, mis laiendas tunduvalt kontserni globaalset esindatust.

Oma eeliseks konkurentide ees peab PKC Eesti pikaajalisi kogemusi juhtmeköidiste ja ühenduskaablite tootmises, samuti väljaõppinud ja professionaalset personali.

www.pkcgroup.com


AS Eesti Statoil

Peamiselt mootorikütuste ning toidu- ja esmatarbekaupade ning teenuste jaemüügiga tegelev AS Eesti Statoil asutati aastal 1991ja see on rahvusvahelise kontserni Statoil Fuel & Retail ASA tütarettevõte Eestis. Siin asub ka kontserni finantskeskus, mille loomiseks paigutas Statoil Fuel & Retail ASA Eesti Statoili 270 miljoni euro (4,2 miljardi krooni) väärtuses lisainvesteeringu, mida kasutatakse grupi ettevõtete finantseerimiseks kõigis kaheksas riigis, kus hetkel tegutsetakse.

Statoili teenindusjaamades Eestis tehakse ühes kuus üle 1,5 miljoni ostutehingu. Juhtiva turupositsiooni saavutamiseks ning säilitamiseks Eestis on ettevõte rajanud uusi teenindusjaamu ning ostnud Alexela ja Shelli kaubamärgiga bensiinijaamu. Hetkel teenindab Statoili kaubamärgi all kliente 46 täisteenindusjaama ning 1-2-3 kaubamärgi all viis automaatjaama Eestis. 24 autopesulaga on Statoil suurim automaatpesulakett Eestis, pakkudes tööd enam kui 500 inimesele.

Statoil Fuel & Retail ASA on juhtiv mootorikütuste jaemüüja, kes on tegutsenud juba üle 100 aasta ning omab Skandinaavias, Poolas, Baltikumis ja Venemaal ulatuslikku jaemüügivõrgustikku, kuhu kuulub ligikaudu 2300 teenindusjaama (nii täisteenust pakkuvad kui automaatjaamad). Teenindusjaamades üle kogu Euroopa töötab rohkem kui 17 000 inimest, lisaks grupi kontorites kaheksas riigis ligi 2000 inimest.

Peale mootorikütuste kuuluvad Statoil Fuel & Retaili toodete hulka kütteõlid, laevakütus, lennukikütus, määrdeained ja kemikaalid. Kontsernil on kaheksas Euroopa riigis 16 kütuseterminali, ligikaudu 400 paakautot ning 50 depood. Ettevõte tarnib lennukikütust 85
lennujaamale kümnes riigis ja toodab 750 määrdeainetoodet, mida müüakse 20 riigis. Alates 22. oktoobrist 2010 on ettevõtte aktsiad noteeritud Oslo väärtpaberibörsil.

www.statoil.ee
 

Ettevõte/Tegevusala Asutatud Müügitulu
2009 (eek)
Müügitulu
2010 (eek)

Müügi-
tulu muutus %

Kasum
2009 (eek)
Kasum
2010
(eek)
Kasumi muutus (%) Tööt.
AS Eesti Statoil
Mootori-kütuste jae- ja hulgimüük
 1991  2661 688 000  3 074 156 000  115  51 483 000  137 893 000  268  481
ABB AS
Energeetika ja automaatika
 1991  1 921 000 000  1 755 871 000  91 76 000 000   82 422 000  108  1 034
PKC Eesti AS
Juhtme-köidiste ja ühendus-kaablite tootmine
 2002  443 635 998  1 964 201 000  443  23 528 997  243 759 993  1 036  108


 

Eksportöör 2011 nominendid

Fortumo OÜ - VÕITJA

Fortumo on 2007. aastal Eesti juhtivast mobiiliteenuste firmast Mobi Solutions välja kasvanud ettevõte, mis tegeleb rahvusvahelise mobiilimaksete platvormi arendamisega. Fortumo teenus on hetkel saadaval 58 riigis Euroopas, Aasias, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas ning Aafrikas. Firma kontorid asuvad Tartus ja Silicon Valleys USAs. Fortumo teenus võimaldab mobiilimängude, sotsiaalvõrgustike ja muude internetiteenuste pakkujatel paremini oma kasutajaid maksustada.

Fortumo klientideks on mängude ja internetiteenuste arendajad, nagu Angry Birds, Digital Chocolate, Badoo, TopEleven, Travian jt. Kliendid hindavad Fortumo teenuse laia geograafilist katvust ja võimalust teenida tulu tärkavatel turgudelt, kus paljudel inimestel puudub võimalus krediitkaardi või pangalingiga maksta.

Fortumo teenusega saab liituda iga arendaja, sõltumata asukohast ja suurusest. Liitumine on Fortumo veebileheküljel www.fortumo.com tasuta ja enamiku teenuste püstiseadmiseks piisab minimaalsetest tehnilistest oskustest. Fortumo teenib tulu vahendustasudest ja üle 95% ettevõtte käibest tuleb välisturgudelt. Fortumo teenus on võitnud mitmeid auhindu nii Eestis kui mujal.

www.fortumo.com
 


Top Connect OÜ

Top Connect OÜ on eraettevõte, mis pakub rahvusvahelist sideteenust nimega TravelSIM. TravelSIM on maailma kõige tuntum SIM-kaart, millega saab telefonikõnedelt kokku hoida. Kaart töötab enam kui 170 riigis ja on spetsiaalselt välismaal kasutamiseks mõeldud toode. Tänu Top Connecti arendatud tehnoloogiale saab TravelSIM kasutaja kokku hoida kuni 85% välismaal tehtud ja vastu võetud kõnede ja GPRS teenuste pealt. 2009. aastal võttis Top Connect osa Singapuris toimunud SITEX messist ja leidis partneri, kes hakkab toodet edasi müüma Hiinas. Sel aastal on plaanis kolmes riigis luua edasimüügivõrk ja toodet eksportida Aafrika, Lõuna-Ameerika ja Aasia riikidesse.Krah Pipes OÜ

Krah Pipes OÜ põhitegevusalaks on plasttorude ja torusüsteemide tootmine iga üksiku projekti iseärasuste järgi. Saksa termoplastist torude tootmise tehnoloogia põhineb toru kerimismeetodil, kus toru keritakse trumlile. Paljude eri profiilide olemasolu annab võimaluse toota tugevaid, kuid sealjuures kergeid torusid, mis vähendab samas materjalikulu. Osa torude tootmiseks vajalikest komponentidest toodetakse kohapeal, kuid enamik toormaterjali ostetakse sisse Soomest (Borealis AG). Põhilisteks toodeteks on termoplastist torud läbimõõduga 300–3000 mm, liited, pumplad, kaevud, mahutid ja muud paakseadmed. Meie peamisteks klientideks on munitsipaalinfrastruktuuri ettevõtted, vähem erasektor.Meiren Engineering

Meiren Engineering on 100% Eesti kapitalil põhinev masinatööstusettevõte, mis asutati aastal 2003. Ettevõtte peamisteks tegevusaladeks on masinaehituslik tootearendus, omatoodete ja projekteerimisteenuse müük. Peamiseks müügiartikliks on suured maanteede lumesahad. Firma on kahe viimase aasta jooksul suurendanud ekspordi osakaalu kogukäibest 32%-lt 76%-le võrreldes 2008. aastaga ja seda just omatoodete müügi arvelt. Müügitulu kasv on suurenenud sealjuures kolm korda. See teeb Meireni üheks viimaste aastate edukaimaks eksportturgude vallutajaks Eestis.
Ettevõtte edu taga on jõuline sisenemine just Skandinaavia turgudele, kus lühikese aja jooksul on võidetud märkimisväärne turuosa. Edukaim läbimurre on toimunud Rootsi, kuid Meireni Snow kaubamärki kandvad lumesahad hoiavad taliteid puhtana ka Norras, Soomes, Taanis ja Baltimaades. Lisaks maanteedele hooldavad Meiren Snow lennuväljasahad nii Eesti kui ka Läti lennuväljade maandumisradasid.

www.meiren.ee
 


Palmse Metall OÜ

Palmse Metall OÜ on Eesti kapitalil põhinev ettevõte, mis alustas majandustegevusega 2005. aastal Lääne-Virumaal, spetsialiseerudes põllumajandusmasinate tootmisele ja müügile.
Tootevalikusse kuuluvad kallurhaagised, viljaveohaagised, platvormhaagised, tõstukiga kallurhaagised, loomaveohaagised, konteinerhaagised.

Aastatega on ettevõtte tootmismaht ja -võimsus kasvanud ning tänaseks hinnatakse Palmse Metalli toodangut kõrgelt nii Eestis, Baltikumis, Skandinaavias kui ka mujal Euroopas.
Palmse Metall OÜ toodangut iseloomustab kvaliteet, vastupidavus, tugevus ja disainiline lihtsus.

Ettevõtte müügitulu oli 2010. aastal ligi 5 miljonit eurot (2009 – 3,7 miljonit eurot) ja kasum ligi 776 000 eurot (2009 – 293 000 eurot). Möödunud aastal moodustas eksport kogu
müügitulust 94%. Töötajate arv ettevõttes 31.12.2010.a seisuga oli 23.

www.palmsetrailer.euKrimelte


OÜ Krimelte on Eestis tegutsev vuugihermeetikute ja ehitusvahtude tootja. 1994. aastal vahendusfirmana loodud ning neli aastat hiljem Eestis tootmist alustanud ettevõte on kiiresti tõusnud Euroopa juhtivate ühekomponentsete polüuretaanvahtude tootjate sekka. Tänapäeval ekspordib Krimelte oma toodangut ligi 50 riiki.

Kuna ettevõtte eksporditurud ulatuvad troopilisest Brasiiliast pakaselise Kirde-Venemaani, on Krimelte nõuded toodete kvaliteedile eriti kõrged. Kõrget kvaliteeti kinnitab ka professionaalsete lõpptarbijate suur osakaal Krimelte klientide seas. Olulise osa toodangust moodustavad private label’i tooted tuntud brändidele. Krimelte kasuks räägib siin varasem kogemus vahendusfirmast, mis andis tänasele tootjafirmale vajaliku teadmistebaasi, et mõista klientide igapäevaseid vajadusi.

2009. aasta sügisel viis Krimelte kõik müügi- ja tootmisega tegelevad grupi ettevõtted katusbrändi Wolf Group alla. Wolf Group koondab kõiki Krimelte müügi- ja tootmisettevõtteid Eestis ning välismaal, samuti kaubamärke Penosil ja Tempsi. Wolf Groupis töötab kokku 250 inimest.

Ettevõte investeerib igal aastal märkimisväärse osa oma kasumist. 2011. aastal on tootmisprotsesside kiirendamiseks ja efektiivsuse tõstmiseks plaanis investeerida üle 2 miljoni euro. 2011. aasta alguses koliti Tallinnasse paar aastat tagasi omandatud isepaisuvaid tihendusteipe tootev Taani tehas Exadan. See võimaldas luua uusi töökohti ning kontrollida kohapeal kogu tootmisprotsessi, muutes sedasi tootmist tõhusamaks.

Krimelte konsolideeritud käive oli 2010. aastal 67,5 miljonit eurot. Tänavu seitsme kuuga tegi ettevõte 41,6 miljoni eurose käibe, mida on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes üle 20% rohkem.

www.krimelte.eeZeroTurnaround OÜ

ZeroTurnaround alustas tegevust 2007. aastal kaheinimeselise start-up-ettevõttena, pakkudes Java programmeerijatele mõeldud toodet JRebel. Tänaseks töötab ettevõttes üle 20 inimese nii Tallinnas, Tartus, Prahas kui USAs. Kõigest mõne aastaga on jõutud vallutada 35% maailma riikidest, tänaseks on ZeroTurnaround müünud üle 18 000 JRebeli litsentsi, klientideks on teiste seas ka näiteks Apple, IBM, Cisco, HP, LinkedIn, Bank of America, Siemens, Twitter ja Foursquare. JRebeli tähtsust turul kinnitas tänavu saadud JAX Innovation Award 2011 innovatiivseima Java tehnoloogia kategoorias.

JRebel on Java arendajatele suunatud programm, mida on kerge üles seada ja mida kasutades võib võita keskmiselt viis nädalat arendamisaega aastas. Arvestades suurettevõtete arenguvajadusi on iga võidetud sekund oluline. Põhimõtteliselt ehitavad ZeroTurnaroundi programmeerijad produktiivsustööriistu, mis säästavad oluliselt arendajate meeskondade aega ning raha, lausa keskmiselt 17%. Hetkel puudub Tartus välja mõeldud Jrebel tootele konkurents.

Tulevikusiht on ZeroTurnaroundil JRebeli kasutajate hulka kümnekordistada ning tugevamalt olla esindatud USA turul, sel aastal lansseeritud toote LiveRebel müük edukalt käima saada ning samal ajal pidevalt kahekordistada meeskonda, võttes veel 2011. aastal appi kümme-kakskümmend Java inseneri ning lisaks müügi- ja turundusinimesi. Jätkatakse Java tehnoloogia konverentsidega GeekOut, mille Eesti arendajate kogukond sel aastal soojalt vastu võttis.

www.zeroturnaround.comLCDVF OÜ

2011. aastal Tartu parimaks väikeettevõtjaks valitud LCDVF alustas tegevust 2009, aasta hiljem turustas ta oma tooteid juba 21 riiki ja käive ulatus üle 640 000 euro (10 miljoni krooni).

Alguse sai ettevõte hobist ja vajadusest – raske peegelkaameraga pikemat aega filmides hakkavad käed väsima, mistõttu ettevõtte üks asutaja, Tõnis Liivamägi mõtles välja plastikust, läätsest ja kummist koosneva torbiku, mis pannakse magnetitega digitaalse peegelkaamera ekraani külge. Kui torbikust sisse vaadata, on kaamera fikseeritud, ei värise nii palju ning filmides jääb tunne, nagu töötaks kaamera, mitte fotoaparaadiga.

Koos kaksikvend Tarmo Liivamägiga müüdi esimese kuuga maha juba 1000 torbikut. Kulude kokkuhoiuks toodab LCDVF läätsed, plastik- ja kummidetailid osad eritellimusel Aasiast. Kotid, paelad ja muud väiksemad detailid tarnitakse peamiselt aga Eestist ning Tartus pannakse need käsitsi kokku. Tänaseks on eestlase leiutatud torbikuid müüdud 15 000 tükki 22 riiki üle maailma.

Ligikaudu pool toodangust läheb USAsse, kus see jõuab edasimüüja kaudu fotopoekettidesse. Suured tellijad on veel ka Prantsusmaa, Norra ja Inglismaa. Eestlaste torbikuid saab osta pea kõikjalt Euroopast, samuti näiteks Austraaliast, Singapurist ja Jaapanist. Firma kõige kuulsam klient on Valge Maja fotograaf.

2011 aasta lõpus tuleb ettevõte aga juba kaubamärgi Kinotehnik alt välja mitmete uute toodetega, mis on juba suunatud nõudlikele harrastajatele ja professionaalidele.

www.kinotehnik.comWendre AS

Kunagisest Vändra vaibavabrikust välja kasvanud Wendre on üks Euroopa suuremaid vooditekstiilitootjaid, mille tootmisüksused on Pärnus ja Vändras. Poolas on ettevõttel tehas ning Saksamaal müügiesindus. Väga oluliseks peab Wendre koostööd Hiina ettevõttega, mis tegeleb nii tooraine sisseostu kui ka padjakottide valmistamisega. Suur osa Wendre toorainest tulebki Hiinast, vähemal määral ka mujalt Aasiast.

Pärnus ja Vändras annab ettevõte tööd umbes 700 inimesele, koos ettevõtetega Wendre Scandinavia AB, Trading House Textile Wuxi Co Ltd ja Golfer OÜ kuulub Wendre kontserni Trading House Scandinavia AB, mille peakorter asub Rootsis. Kontserni kuulub ka Wenfom AS, mille tegevusalaks on poroloondetailide lõikamine ja töötlemine ning välivoodeid tootev Stram OÜ.

Wendre klientideks on kodutekstiili- ja mööblikaupluste ketid üle maailma, tooteportfelli kuuluvad tekid (aastas ligikaudu 7 miljonit tekki), padjad (aastas ligikaudu 10 miljonit patja), madratsid, vatiinid, kodutekstiilid ning poroloon.

1999. aastal sai Wendre litsentsi, mis annab firmale õiguse täita oma tekke polüesterkiududega, nagu Aerelle, Hollofil-õõneskiud, seitsme kanaliga õõneskiud Quallofil jne. Samal aastal sai Wendre ka pallikiu valmistamise litsentsi. 2009. aastal avati Pärnus välivoodivabrik, 2010. aasta suvest laiendati tooteportfelli veelgi, kui linakombinaadi kunagistes hoonetes alustati kušettide tootmist. Alustatud on vedruvoodite ning puidust voodite valmistamisega.

www.wendre.ee
 

Ettevõte/tegevusala
Asut.
Müügitulu
2009 (eek)
Müügitulu
2010 (eek)
Müügitulu muutus % Kasum
2009 (eek)
Kasum
2010 (eek)
Kasumi muutus
(%)
Tööt.
Alustav eksportöör 2011 nominendid
LCDVF OÜ
Foto- ja video lisatarvikute tootmine
2009 0 10 158 920 10158 920 000 0 5 152 699 5 152 699 000 4
Krah Pipes OÜ
Plastist vee- ja kanalisatsiooni-süsteemide tootmine
2009 1 945 561 47 740 119 2 454 -5 519 253 -7 612 417 138 29
ZeroTurnaround OÜ
Programmeerimine
2009 1 154 395 9954087 862 -458 153 3 027 253 -661 9
Suur eksportöör 2011 nominendid
Wendre AS
Kodutekstiilitoodete tootmine
1991 956 640 994 1 050 291 997 110 72 038 996 90 043 006 125 744
Top Connect OÜ
Telekommunikatsioon
2000 628 012 236 787 436 306 125 73 952 668 129 813 412 176 55

Krimelte OÜ
Ehituskeemia tootmine ja
hulgimüük

1994 813 035 820 1 055 611 490 130 53 415 516 83 664 553 157 200
Väike eksportöör 2011 nominendid
Palmse Metall OÜ
Põllumajanduslike haagiste tootmine ja müük
2005 58 494 694 78 475 269 134 53 415 516 12 153 771 264 23
Meiren Engineering OÜ
Lumesahkade arendus ja müük
2003 16 758 524 27 139 976 162 966 339 5 413 574 560 12
Fortumo OÜ
Internetipõhise mobiiliteenuste platvormi arendus, haldus ja pakkumine
2007 21 208 127 66 252 895 312 1 563 660 9 878 368 632 10

 

Aasta Areneja 2011 nominendid

LCDVF OÜ - VÕITJA

2011. aastal Tartu parimaks väikeettevõtjaks valitud LCDVF alustas tegevust 2009, aasta hiljem turustas ta oma tooteid juba 21 riiki ja käive ulatus üle 640 000 euro (10 miljoni krooni).

Alguse sai ettevõte hobist ja vajadusest – raske peegelkaameraga pikemat aega filmides hakkavad käed väsima, mistõttu ettevõtte üks asutaja, Tõnis Liivamägi mõtles välja plastikust, läätsest ja kummist koosneva torbiku, mis pannakse magnetitega digitaalse peegelkaamera ekraani külge. Kui torbikust sisse vaadata, on kaamera fikseeritud, ei värise nii palju ning filmides jääb tunne, nagu töötaks kaamera, mitte fotoaparaadiga.

Koos kaksikvend Tarmo Liivamägiga müüdi esimese kuuga maha juba 1000 torbikut. Kulude kokkuhoiuks toodab LCDVF läätsed, plastik- ja kummidetailid osad eritellimusel Aasiast. Kotid, paelad ja muud väiksemad detailid tarnitakse peamiselt aga Eestist ning Tartus pannakse need käsitsi kokku. Tänaseks on eestlase leiutatud torbikuid müüdud 15 000 tükki 22 riiki üle maailma.

Ligikaudu pool toodangust läheb USAsse, kus see jõuab edasimüüja kaudu fotopoekettidesse. Suured tellijad on veel ka Prantsusmaa, Norra ja Inglismaa. Eestlaste torbikuid saab osta pea kõikjalt Euroopast, samuti näiteks Austraaliast, Singapurist ja Jaapanist. Firma kõige kuulsam klient on Valge Maja fotograaf.

2011 aasta lõpus tuleb ettevõte aga juba kaubamärgi Kinotehnik alt välja mitmete uute toodetega, mis on juba suunatud nõudlikele harrastajatele ja professionaalidele.

www.kinotehnik.com
 


Saros EST

Saros EST aktsiaselts on professionaalne pinglagede tootja Eestis, mis müüb oma teenuseid Saros Design brändi nime all.

Pinglagede tehnoloogia on kõrgtehnoloogiline meetod lagede pinnaviimistlemisel, mida on võimalik ellu viia mistahes konstruktsiooni puhul. Pinglagede tehnoloogiat kasutati juba vanaajal (tollal venitati märg linane riie pinnale, mis kuivamise järgselt pinna väga sileda jättis), keskajal vajus see tehnoloogia unustusse ja seda uuendati alles 20. sajandil Rootsis, mil pinglagede tehnoloogiat taas üldtunnustati ja see kogus suurt populaarsust Lääne-Euroopas.

Ettevõte ekspordib valdava osa ehk 95% oma toodangust. Peamised eksportturud on Saksamaa, Bulgaaria ja Venemaa. 2007. aastast tegutseva ettevõtte käive on 1,54 miljonit eurot. Sarost ESTis töötab 14 inimest.

Narvas tegutseva ettevõtte omanik on Mihail Baikov.

www.sarosest.com


Paintlines OÜ

Paintlines OÜ on 100% Eesti kapitalil põhinev ettevõte, mis müüb värvitöökodadele sõidukite remontvärve, abitooteid ja värvimisseadmeid Samuti teostab töökodade planeerimise nõustamist ning hooldab ja paigaldab värvimiskambreid ja muid värvimisseadmeid. Kuigi ettevõte ise tegutseb alates 2008. aastast, on töötajatel kogemused selles valdkonnas juba üle 15 aasta.

Paintlines eelistab personaalset lähenemist, kus lisaks toodete tarnimisele ja teenuste osutamisele pakutakse kliendile kohe ka värvimisalast nõustamist, andes ühtlasi veelgi lisaväärtust ka tootekoolituse näol. Tänu sellisele innovaatilisele lähenemisele ning professionaalsele tootevalikule on tehtud märkimisväärseid edusamme Eesti turul. 2010. aastal kasvas käive võrreldes eelmise aastaga 82% – 0,3 miljoni euroni. Samuti kasvas käibe- ja põhivara tootlikkus 2010. aastal tänu oskuslikule majandamisele 43%ni.
Kasvanud on ka püsiklientide arv. Näiteks sõlmis ettevõte Auto Forte Tallinn OÜga (Peugeot’ autode esindus Tallinnas) koostöölepingu PPG autovärvimissüsteemi kasutamiseks. Kasv on 2011. aastal jätkunud, ettevõtet on kaasatud mitmetesse suurprojektidesse ning selle tulemusel on 2010. aasta kogukäibe maht saavutatud juba tänavu seitsme kuuga. Sellest võib eeldada tänavuse käibe kasvu vähemalt 30%.

Alates 2008. aastast esindab Paintlines Eestis PPG autovärvide, Bernardo Ecenarro abitoodete ja REAL värvikambrite kaubamärke. 2009. aastal lisandusid Celiber (Celette Ibérica) värvikambrid ja Dynabrade käsitööriistad, samuti metallitööstusele mõeldud Bernardo Ecenarro värvitooted. Alates 2010. aastast omab Paintlines ka ColorMatic aerosoolide ja SATA värvipüstolite kaubamärgi esindusõigust Eestis. Lisaks kuulume Autokutseõppe Liitu, kus toetame uue põlvkonna automaalrite järelkasvu koostöös Vana-Vigala tehnika- ja teeninduskooliga.
23% ettevõtte müügist moodustab eksport, peamise eksportriigina müüakse Soome töökodade planeerimise ning värvikambrite ja muude värvimisseadmete paigaldamise nõustamise teenust.

Ettevõttes on viis põhikohaga töötajat, sealhulgas on aktiivselt ettevõtte igapäevatööga hõivatud ettevõtte omanikud Klaus-Hans Kerde ja Andre Kalmus.

www.paintlines.ee


Steelroof Plekikoda OÜ

Steelroof Plekikoda OÜ on loodud noorte plekkseppade püüdlikkusest ja ambitsioonidest ning kogenud plekkseppade töövõtetest ja traditsioonidest. Steelroof Plekikoja meeskonnal on pikaajaline töökogemus nii katuseehituse kui ka terasprofiilide valmistamise valdkonnas.

Steelroof Plekikoja põhitegevuseks on liistprofiilide valmistamine, plekksepatööd, terasprofiilide ja vihmaveesüsteemide müük ja paigaldus, katuste ehitamine ja remontimine. Pakume oma klientidele vanade katusekatete vahetust terasprofiilide vastu ning uute elamute katuste katmist terasprofiilidega. Lisaks kõiki teraskatuseid puudutavaid turvatarvikuid, katuseaknaid, korstnate mütse jne.

Töid teostab kolm plekkseppade üksust. Katuse teostus saab alguse kliendi soovide ärakuulamisest ja Steelroof Plekikoja spetsialistide ehitusliku hinnangu andmisest. Selle alusel leitakse ehitisele optimaalne ning terviklik katuselahendus.
2008. aastast tegutseva ettevõtte konkurentsieeliseks on tugev kvaliteet, mida on suudetud hoida ka keerulisemates turuolukordades.

Steelroof Plekikoja omanikud on eestlastest eraisikud Leho Liidres ja Ralf-Lauri Liidres

www.steelroof.ee

Ettevõte/Tegevusala Asutatud Müügitulu
2009 (eek)
Müügitulu
2010 (eek)

Müügitulu muutus %

Kasum
2009 (eek)
Kasum
2010
(eek)
Kasumi muutus (%) Tööt.
Paintlines OÜ
Sõidukite kereremondiseadmete ja materjalide müük, hooldus ja paigaldus
2008 2 559 994 474 0483 185 4 225 459 166 10 868 2
Steelroof Plekikoda OÜ
Külmvormimine ja -painutamine
2008 4 935 532 3 330 989 67 -383 842 209 633 -55 8
Saros EST OÜ
Plastist ehitustoodete tootmine
2007 44 030 862 24 102 023 55 1 610 896 1 538 765 96 13
LCDVF OÜ
Foto- ja video lisatarvikute tootmine
2009 0 10 158 920 10 158 920 000 0 5 152 699 5 152 699 000 4

 

 

Turismi Uuendaja 2011 nominendid

Eesti Maanteemuuseum - VÕITJA

Mööda vana Tartu-Võru postiteed sõites võib juhtuda, et kohtute kahehobuse-postitõllaga, vana Saureri bussi või Eestis toodetud eksklusiivse elektriautoga. Olete jõudnud 1863. aastast pärit Varbuse hobupostijaamas asuvasse maanteemuuseumisse, mis Maanteeameti eestvedamisel kajastab Eesti teede ajalugu juba 11 aastat ja seda üsna iseäralisel moel.
Lisaks postijaamas asuvale püsinäitusele Eesti teede ajaloost on siia ehitatud üsna ainulaadne vabaõhunäitus – ligi 14 000 ruutmeetri suurusel pinnal laiuv „Teeaeg“, millega tutvumiseks soovitab muuseum isegi terve päeva võtta. Territooriumil liiguvad nii ajale jalgu jäänud kui ka tulevikusõiduvahendid, näha saab tänastel teedel ajalooks saanud liiklusmärke, kohata Tartust Riiga jalgsi matkavat Kristjan Jaak Petersoni või uurida tee-ehituse saladusi paljastavaid teekatendite ristlõikeid. Euroopa Regionaalarengu Fondi toel 2,94 miljonit eurot (46 miljonit krooni) maksma läinud ja arvukate turismi- ja arhitektuuriauhindadega pärjatud „Teeaeg“ sisaldab ka liikluslinnakut, kus autojuhina saavad päris ehedat neljarattalist meenutavates elektriautodes kätt proovida nii lapsed kui täiskasvanud. Julgemad võivad proovida ajaloolist suurerattalist jalgratast.

Ainulaadne reaktsioonikiiruse mõõtja võimaldab ennast proovile panna eri kattega teedel ja mitmesugustes sõiduoludes ning saada teadmisi sellest, kuivõrd oluline on arvestada ilmastiku- ja teetingimustega igapäevases liikluses.

Maanteemuuseumis saab tutvuda ka suurte tee-ehitus- ja hooldusmasinatega otse neile omases töökeskkonnas (lapsed saavad ka miniekskavaatoriga kaevata). Palju nostalgiat ja äratundmisrõõmu tekitab 1960. aastate bensiinijaamahoone koopia koos selle juurde kuuluva tankuriga. Bensiinijaama ukse kõrval seisab gaseeritud vee aparaat.

Lisaks näitustele korraldab see Lõuna-Eesti muuseum suviti ka üritusi nii peredele kui vanatehnika-, ajaloo- ja käsitööhuvilistele ning külastab aastaringselt ise mitmeid messe ja laatasid üle kogu Eesti.

www.muuseum.mnt.ee


Lux Express Estonia AS

Eesti suurim rahvusvaheline bussifirma Lux Express Grupp on ettevõte, tänu millele on meil kõige tihedam igapäevane ühendus kõikide suuremate Baltikumi linnade, Peterburi ja Varssaviga.

Lux Express Estonia AS koos tütarettevõtetega pakub oma teenuseid kahe kaubamärgi all: Lux Express ja Simple Express. Lux Expressi toode on mõeldud eelkõige lisateenuseid (internetiühendus, värsked ajalehed, kuumad joogid, Lux Express TV värskete uudiste, ilmateate ja muusikavideotega) hindavale tööreisijale. Simple Express on esimene odavbussifirma Baltimaades, pakkudes soodsat ja kiiret bussiühendust eelkõige noorele reisijale.

Ettevõte panustab pidevalt bussipargi uuendamisse ning on viimase pooleteise aasta jooksul investeerinud uute busside ostmiseks kokku enam kui 3 miljonit eurot. Lux Express Grupil on ligi 50 kaasaegset bussi, Lux Expressi värvides sõidavad näiteks 15 Scania tippmudelit Irizar PB, mis on muu hulgas pärjatud Euroopa aasta bussi tiitliga.
Ettevõtte investeeringud uutesse bussidesse ja liinidesse ning samuti keskendumine tootearendusele ja kvaliteedile tõi 2010. aastal kaasa märkimisväärse reisijate kasvu kõikidel peamistel liinidel. Aasta jooksul suurenes Lux Express Grupi bussides sõitvate reisijate arv 80 000 inimese võrra ning kokku teenindati 2010. aastal 450 000 reisijat. Ettevõtte kasum kasvas 2010. aasta jooksul ligi 55%, jõudes 370 000 euroni. Käive kasvas samal ajal ligi 30%, 10,2 miljoni euroni.

Lux Express Estonia AS ja selle tütarettevõtted kuuluvad Mootor Gruppi, mille omanik on Hugo Osula.

www.luxexpress.eu


NUKU muuseum

Põnevad lavaalused käigud, vanad nukud, nukumeisterdamised ja soovide kaev – seda kõike võib leida muuseumist, kus võeti esmakordselt Eestis kasutusele kasutajaga suhtlevad puutetundlikud infoekraanid.

NUKU muuseum avati teatrijuht Meelis Pai initsiatiivil märtsis 2010 pärast Nuku- ja Noorsooteatri aastakümnetepikkusi unistusi oma muuseumist, kuhu välja panna sajad ladudesse peitunud teatrinukud.

Teatrinukkude muuseum tutvustab nuku, sõna ja pildi kaudu külastajale nii Eesti kui maailma nukuteatrikunsti ajalugu. Eesti Riikliku Nukuteatri asutajale Ferdinand Veikele pühendatud tuppa on kogutud vanameistri teatritee olulisemad nukud ja elulooline materjal. Põnevatest ruumidest ja uudsetest tehnoloogilistest võimalustest pungil interaktiivne nukumuuseum on kui suur (nuku)teatrikunsti andmebaas nii lapsele, tema vanematele kui ka kultuurihuvilistele õppuritele, teatriprofessionaalidele ja nukukunstispetsialistidele.

Ühe uuendusliku lahendusena kasutab muuseum iPhone’ist tuttaval multitouch-süsteemil põhinevaid infoekraane. Esmakordselt Eestis võeti muuseumis kasutusele unikaalne QR-koodiga pilet, mis identifitseerib ja suunab külastajat vastavalt sihtrühmale ja neljale keelevalikule.

2010. aasta märtsis avatud NUKU muuseumi saadab elav rahvusvaheline huvi ja tunnustus. Muu hulgas on NUKU muuseum pälvinud otsepääsme maailma tunnustatumale muuseumide messile ECPONATEC; kutseid muuseumi tutvustamiseks on saadud ka kõrgetasemeliste konverentside korraldajatelt Moskvast ja Horvaatiast. Lisaks kandideerib muuseum konkursil European Museum of the Year Award 2012 ehk Euroopa aasta muuseum 2012.
Muuseumi valmimist toetas EASi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programm, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

www.nuku.ee/muuseum

Ettevõte/Tegevusala Asutatud Müügitulu
2009 (eek)
Müügitulu
2010 (eek)

Müügitulu muutus %

Kasum
2009 (eek)
Kasum
2010
(eek)
Kasumi muutus (%) Tööt.
Lux Express Estonia AS
Reisijatevedu rahvusvahelistel regulaarbussiliinidel
1992 120 709 417 134 217 704 111 3 717 691 5 512 306 148 200
Eesti Maanteemuuseum
Muuseum
2000 274 078 924 050 337 0 0 0 13
Eesti Riiklik Nukuteater
Kultuuriline teenindamine
1952 6 204 186 13 084 756 211 -24 055 636 34 965 545 -145 77

 

 

Disaini Rakendaja 2011 nominendid

Krimelte OÜ - VÕITJA

OÜ Krimelte on Eestis tegutsev vuugihermeetikute ja ehitusvahtude tootja. 1994. aastal vahendusfirmana loodud ning neli aastat hiljem Eestis tootmist alustanud ettevõte on kiiresti tõusnud Euroopa juhtivate ühekomponentsete polüuretaanvahtude tootjate sekka. Tänapäeval ekspordib Krimelte oma toodangut ligi 50 riiki.

Kuna ettevõtte eksporditurud ulatuvad troopilisest Brasiiliast pakaselise Kirde-Venemaani, on Krimelte nõuded toodete kvaliteedile eriti kõrged. Kõrget kvaliteeti kinnitab ka professionaalsete lõpptarbijate suur osakaal Krimelte klientide seas. Olulise osa toodangust moodustavad private label’i tooted tuntud brändidele. Krimelte kasuks räägib siin varasem kogemus vahendusfirmast, mis andis tänasele tootjafirmale vajaliku teadmistebaasi, et mõista klientide igapäevaseid vajadusi.

2009. aasta sügisel viis Krimelte kõik müügi- ja tootmisega tegelevad grupi ettevõtted katusbrändi Wolf Group alla. Wolf Group koondab kõiki Krimelte müügi- ja tootmisettevõtteid Eestis ning välismaal, samuti kaubamärke Penosil ja Tempsi. Wolf Groupis töötab kokku 250 inimest.

Ettevõte investeerib igal aastal märkimisväärse osa oma kasumist. 2011. aastal on tootmisprotsesside kiirendamiseks ja efektiivsuse tõstmiseks plaanis investeerida üle 2 miljoni euro. 2011. aasta alguses koliti Tallinnasse paar aastat tagasi omandatud isepaisuvaid tihendusteipe tootev Taani tehas Exadan. See võimaldas luua uusi töökohti ning kontrollida kohapeal kogu tootmisprotsessi, muutes sedasi tootmist tõhusamaks.

Krimelte konsolideeritud käive oli 2010. aastal 67,5 miljonit eurot. Tänavu seitsme kuuga tegi ettevõte 41,6 miljoni eurose käibe, mida on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes üle 20% rohkem.

www.krimelte.ee


Meiren Engineering

Meiren Engineering on 100% Eesti kapitalil põhinev masinatööstusettevõte, mis asutati aastal 2003. Ettevõtte peamisteks tegevusaladeks on masinaehituslik tootearendus, omatoodete ja projekteerimisteenuse müük. Peamiseks müügiartikliks on suured maanteede lumesahad. Firma on kahe viimase aasta jooksul suurendanud ekspordi osakaalu kogukäibest 32%-lt 76%-le võrreldes 2008. aastaga ja seda just omatoodete müügi arvelt. Müügitulu kasv on suurenenud sealjuures kolm korda. See teeb Meireni üheks viimaste aastate edukaimaks eskportturgude vallutajaks Eestis.

Ettevõtte edu taga on jõuline sisenemine just Skandinaavia turgudele, kus lühikese aja jooksul on võidetud märkimisväärne turuosa. Edukaim läbimurre on toimunud Rootsi, kuid Meireni Snow kaubamärki kandvad lumesahad hoiavad taliteid puhtana ka Norras, Soomes, Taanis ja Baltimaades. Lisaks maanteedele hooldavad Meiren Snow lennuväljasahad nii Eesti kui ka Läti lennuväljade maandumisradasid.

www.meiren.ee


NASDAQ OMX Tallinn

NASDAQ OMX Tallinn on reguleeritud väärtpaberiturgu ehk börsi haldav ettevõte Eestis. Börs viib kokku raha paigutavad investorid, täiendavat kapitali kaasata soovivad ettevõtted ning börsi liikmed, kes vahendavad investorite väärtpaberitehinguid elektroonilises kauplemissüsteemis.

NASDAQ OMX Tallinna omanik on alates 2008. aastast USA börsioperaator Nasdaq Stock Market Inc. Ettevõtte eelkäija Tallinna Väärtpaberibörs alustas kauplemist 1996. aastal, mil ametlikus börsinimekirjas oli 11 väärtpaberit ja turu liikumise suunda näitas TALSE indeks.
Tallinna börsi mullune kogukäive oli rekordiline ehk 243 miljonit eurot. Ka indeks OMXT kerkis 72,6%, näidates parimat tulemust Euroopa börside hulgas ning meie börsi 15aastases ajaloos.. Mitme börsiettevõtte lahkumise tulemusel langes börsiettevõtete koguturuväärtus siiski 8,9% võrra, jäädes aasta lõpuks 1,68 miljardi euro tasemele. Eesti suurim noteeritud ettevõte on Tallink Grupp.

NASDAQ OMX Tallinn tegeleb aktiivselt investorite harimisega. Antakse välja ja kingitakse koolidele investeerimisõpikuid ning korraldatakse koolitusi ja investeerimismesse. Möödunud aasta investeerimismess „Rahakompass 2010" toimus egiidi „Iga unistus on investeering“ all ning selle peaesinejaks oli Soome investeerimisguru ja mitmete investeerimisõpikute autor Seppo Saario.

www.nasdaqomxbaltic.com

Ettevõte/Tegevusala Asutatud Müügitulu
2009 (eek)
Müügitulu
2010 (eek)

Müügitulu muutus %

Kasum
2009 (eek)
Kasum
2010
(eek)
Kasumi muutus (%) Tööt.
NASDAQ OMX Tallinn AS
Finantsteenused ja finantsturgude haldamine
1996 62 947 000 56 660 000 90 15 133 186 7 037 000 47 43
Meiren Engineering OÜ
Lumesahkade arendus ja müük
2003 16 758 524 27 139 976 162 643 466 5 413 574 841 12
Krimelte OÜ
Ehituskeemia tootmine ja hulgimüük
 
1994 711 185 066 918 052 348 129 49 235 954 78 816 681 160 200

 

Innovaator 2011 nominendid

Click & Grow OÜ

Click & Grow on täisautomaatseid lillepotte valmistav ettevõte, mille vastu on suur huvi nii Eestis kui ka mujal maailmas. Seda tänu ettevõtte innovaatilisele tootele – toataimede hooldusvabale taimekasvatussüsteemile. Kõrgtehnoloogilise lillepoti teeb eriliseks see, et taimed kasvavad selles ilma igasuguse abita. Click & Grow lillepotis kasvavat taime ei pea kastma, väetama ega muul viisil hooldama. Kogu taime kasvatamise võtavad enda peale lillepotis olevad sensorid, protsessor ning spetsiaalne tarkvara. Toote energiatarbimine on minimaalne, innovaatiline taimekasvumeedium tagab taimejuurtele optimaalseimad kasvutingimused ilma lärmakaid hüdropoonilisi või aeropoonilisi võtteid kasutamata. Nanotehnoloogial põhinev väetussüsteem ja patenteeritud keskkonnasensorid suudavad taimede eest hoolitseda seninägematu täpsusega.

2010. aastal ettevõtluskonkursi Ajujaht võitnud Click & Grow innovaatiline kõrgtehnoloogiline taimekasvatussüsteem saab suurepäraselt hakkama ka kõige keerukamate taimede kasvatamisega.

Lillepotis kasvavad taimed seemnetest. Taime kasvatamise võtab enda peale kõrgtehnoloogiline süsteem, mis sisaldab sensoreid, protsessorit ja tarkvara. Kõik, mida tegema peab, on lisada ainult patareid, natuke vett ja lillepott hoolitseb ülejäänu eest. Tavaline päevavalgus on taimele piisav, arvutit lillepotiga ühendada pole vaja ja vett on vaja juurde lisada siis, kui lillepott vilgutab sinist tuld.

www.clickandgrow.comIf P&C Insurance AS

If on Balti juhtiv ühe kaubamärgi all tegutsev kahjukindlustaja, kes pakub mitmekülgseid kindlustuslahendusi rohkem kui 310 000 era- ja ärikliendile Eestis, Lätis ja Leedus. If kuulub Põhjamaade kahjukindlustusgruppi If P&C Insurance Holding Ltd, seltsil on kokku üle 3,6 miljoni kliendi. If kuulub 100% Sampo gruppi.

Tänaseks on If Kindlustusel Eestis juba üle 200 000 kliendi. Me käsitleme aastas üle 30 000 kahju ja maksame välja kõige rohkem hüvitisi. Ifis saab kindlustada kõike, mis on oluline, alates kodust, autost ja lemmikloomadest, lõpetades ettevõtte varaga. 2010. aastal tunnustati Ifi kui sotsiaalselt vastutustundlikku ettevõtet.

Uudse teenusena pakub If koostöös EMTga mobiilset reisikindlustust. See tähendab, et reisikindlustust on võimalik soetada ja pikendada juba reisil olles ja see hakkab kehtima kohe. Tuleb vaid vastata EMT saadetud sõnumile. Kindlustusmakse lisatakse mobiiliarvele. Mobiilne reisikindlustus on parim kaitse võimalike ebameeldivate ootamatuste leevendamiseks! Reisikindlustus hüvitab kulud, mis kaasnevad haigestumise või õnnetusjuhtumiga, samuti lennu hilinemise või pagasi kaotsiminekuga.
Võta rahulikult, meie aitame Sind!

www.if.ee

Ettevõte/Tegevusala Asutatud Müügitulu
2009 (eek)
Müügitulu
2010 (eek)

Müügitulu muutus %

Kasum
2009 (eek)
Kasum
2010
(eek)
Kasumi muutus (%) Tööt.
If P&C Insurance AS
Varakindlustus
 2002 1 937 681 436 1 697 185 046 88 392 213 411 253 279 054 65 534
Click & Grow OÜ
Taimekasvatussüsteemide tootmine
 2002 0 402 630 402 630 000 0 880 053 880 053 000 4
ZeroTurnaround OÜ
Programmeerimine
 2009 1 154 390 9 954 085 862 -458 148 3 027 257 -661 9