Välisinvestor 2010 nominendid

Wendre AS


Pärnus tegutsev Wendre on üks Euroopa suurimaid vooditekstiilitootjaid, mille tootmisüksused on Pärnus ja Vändras, Poolas on ettevõttel tehas ning Saksamaal müügiesindus.

Wendre klientideks on kodutekstiili- ja mööblikaupluste ketid üle maailma, ettevõtte tooteportfelli kuuluvad tekid (aastas ligikaudu 7 miljonit tekki), padjad (aastas ligikaudu 10 miljonit patja), madratsid, vatiinid, kodutekstiilid ning poroloon. 2009. aastal avas firma Pärnus välivoodivabriku, 2010. aasta suvest laienes tooteportfell veelgi, kui linakombinaadi kunagistes hoonetes alustati kušettide tootmist. Ka on algust tehtud vedruvoodite ning puidust voodite valmistamisega.

Wendre peab oma konkurentsieelisteks tekstiilitööstuse võimaluste ja klientide vajaduste suurepärast tundmist, rahvusvahelist know-how´d, detailideni läbimõeldud tootearendust ning maailmatasemel tooraine kasutamist, mida firma testib koostöös Euroopa suurte ning sõltumatute laboritega, nagu TÜV, SGS ja Forschungs­institut Hohenstein.

Aastal 1999 sai Wendre litsentsi, mis annab firmale võimaluse täita oma tekke polüesterkiududega, nagu Aerelle, Hollofil-õõneskiud, seitsme kanaliga õõneskiud Quallofil jne. Samal aastal sai Wendre ka pallikiu valmistamise litsentsi.

Wendre annab Pärnus ja Vändras tööd umbes 700 inimesele, ettevõtte käive oli üle-eelmisel aastal üle miljardi krooni.

www.wendre.eeAQ Lasertool OÜ

Pärnumaal Audrus 2003. aastast metalli töötlemisega tegelev AQ Lasertool kuulub Aros Quality Group AB kontserni, tema põhikliendid on lennuki- ja rongitootja Bombardier, autotootjad Scania ning Volvo ja masinaehitaja ABB. Ettevõttel on valdkonnas tegutsejatest suurim uute toodete osakaal, samuti on suurim tehnoloogia- ja personaliinvesteeringute osakaal müügitulust.

AQ Lasertooli võtmekompetents on keevitamine — 95% ettevõtte toodangust on keevitatud veermikudetailid. Eelmise aasta oktoobris sai AQ Lasertool ka uue, spetsiaalse raudteeveermikuosade tootmise kvaliteedisertifikaadi.

2009. aastal kasvas AQ Lasertooli personal 117 inimeselt 138ni, tänavu plaa­nitakse kasvada umbes 15 töötaja ehk kümnendiku võrra. Kontserni Aros Quality Group käive oli 2008. aastal 2,5 miljardit ning kasum 216 miljonit Eesti krooni. Ettevõtte töötajate arv Rootsis, Bulgaarias, Hiinas ja Eestis kokku on 2130.

www.aqlasertool.ee

Välisinvestor 2010 nominendid

 

 

 

 

 

 

 

Eksportöör 2010 nominendid

Bestra Engineering OÜ


Viljandimaal Pärsti vallas asuv Bestra Engineering on oma piirkonna üks innovaatilisemaid ettevõtteid, mis tegeleb projektipõhiste lahenduste väljatöötamisega ja seadmete koostamisega vastavalt ostja tellimustele. Tellijateks on Norras asuvad ettevõtted.

Bestra peamisteks tooteartikliteks on metallkonstruktsioonid, masinaehitusdetailid, koostud ning puurtorniseadmed.

Kiiresti areneva firmana annab Bestra Engineering tööd kohalikele elanikele, kaasates ka tehnilise kõrgharidusega noori spetsialiste. Kuna tegemist on eksportturgudele orienteeritud keerukate toodetega, siis annab selles valdkonnas töötamine kõigile erialaspetsialistidele kogemusliku pagasi ning arengupotentsiaali.

Tänasel päeval kasutab Bestra Engineering tootmises lasertehnoloogial põhinevat portatiivset koordinaatmõõtesüsteemi, millega on võimalik määrata punktide 3D-koordinaate.

www.bestra.eeFortumo OÜ

Tartus ning Silicon Valleys tegutseva Fortumo puhul on tegemist 2007. aastal alustanud ettevõttega, mis tegeleb internetipõhiste mobiilteenuste platvormi arenduse, halduse ja pakkumisega rohkem kui 30 riigis üle maailma.

Fortumo eksporditavaks teenuseks on tasuta veebipõhine mobiilteenuste loomise, halduse ja tuluteenimise platvorm/portaal Fortumo.com, mis võimaldab luua uusi mobiilteenuseid kiiresti (teenuse loomise protsess võtab keskmiselt vähem kui 10 minutit), käivitustasuta, kuutasuta, suuremate tehniliste teadmisteta ja mitmes riigis korraga.

2009. aastal kasvatas Fortumo oma eksporti märkimisväärselt. Selle otseseks põhjuseks loeb ettevõte ise uut turundusstrateegiat — senise otsemüügi asemel kasutatakse partnerlusturundust, mis omakorda võimaldas laieneda väga paljudele sihtturgudele. Samal aastal jätkati laienemist Aasia regioonis, kus käivitati teenus Taiwanis, Hongkongis, Malaisias ja Indoneesias. Lisaks võeti tugevaks arengufookuseks Lääne-Euroopa ja vene keelt kõnelevad riigid. Aasta lõpus alustas Fortumo ettevalmistustega USA turule sisenemiseks.

www.fortumo.ee

Eksportöör 2010 nominendid

 

 

 

 

 

 

 

 

Aasta areneja 2010 nominendid

Newin OÜ


Tartus asuva Newini peamiseks tegevusvaldkonnaks on 110–330 kV alajaamade hooldamine ja kõrgepingeseadmete remont. Ka pakub ettevõte elektripaigaldiste hooldust, remonti ja käitu kõigil pingetel, ekskavaatoriga kaevetöid ning transpordi- ja tõstetöid.

Newini teiseks tegevusvaldkonnaks on välis- ja siseelektripaigaldiste ehitus. Firma töörühmad asuvad Tartus ja Valgas ning on varustatud nii transpordi kui ka kõigi vajalike töö- ja mõõtevahenditega.

Ühiselt Newini koostööpartneritega pakutakse klientidele terviklahendusi ja laialdast materjalivalikut.

2008. aasta lõpul lisandusid ettevõtte tehnikaparki ekskavaator Komatsu ning kraana, tõstuki ja madala haagisega varustatud kallurauto Mercedes Benz. 2010. aasta aprillist tegutseb Newin ka Lääne- ja Ida-Virumaal, hooldades seal 110–330 kV alajaamu, mis on pea kahekordistanud alajaamade hoolduse mahtu.

2010. aastal omistati ettevõttele krediidireiting A.


www.newin.eeHirvemäe Puhkekeskus OÜ

Hirvemäe Puhkekeskus asub Kagu-Eestis Põlvamaal Värska lahe kaldal ning on aktiivne seminaride, koolituste, esitluste, kliendi- ja firmapäevade pidamise ja puhkuse veetmise koht igal aastaajal. Puhkekeskus on keskendunud peamiselt toitlustusele ja majutusele, ent pakub puhkajatele ka lisavõimalusi — majas sees on wifi, olemas on tavaline ja parvsaun, väljas on suur telkimisala, grilli­platsid, palliplatsid, tenniseväljak, minigolf, staadion ja lava, ent ka paadisõidu ning ujumise võimalus. Lastele on kiiged ning liivakast.


Lisaks tavatoitlustamisele pakub Hirvemäe Puhkekeskus ka peo- ja peielaudu ning suurürituste ja gruppide toitlustamist, puhkekeskuse kohvikus on kohti 60 inimesele. Majutust võimaldab puhkekeskus samuti kuni 60-le, telkimisruumi on aga paarisajale inimesele.

Veel pakub puhkekeskus muda-, pärli- ja mineraalveevanne Värska sanatooriumis, erinevaid ekskursioone ja matku Setomaal (tõuke­ratta-, räätsa-, raba-, kanuu-, süsta-, tõukekelgumatkad), kanuuretke Piusa jõel, saunamõnusid nii puhkekeskuses kui ka Vahtraoru talus ja paljut muud põnevat.

www.hirvemae.ee

Aasta areneja 2010 nominendid


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turismi uuendaja 2010 nominendid

Vihula Manor Hospitality OÜ (Vihula Mõis)


Lahemaa rahvuspargis asuv elegantne 16. sajandist pärit Vihula mõis on uus terviklikku elamust pakkuv turismitoode Eesti turismimaastikul, mis põhineb rahvuslikul eripäral ja traditsioonidel, eksponeerides kompleksselt Eesti kui sihtkoha põhiväärtusi: ajaloopärandi omapära ja kontraste, kultuuri ja traditsioone, põhjamaist puhast loodust ning modernset lähenemist.

Vihula mõis on omataoliste seas piirkonna suurimaid: ajaloolistes mõisahoonetes paiknevad nelja tärni tasemele vastavad majutusruumid kuni 100 inimesele, kolm eri stiilis restorani, ökospaa, mõisastiilis ruumid nii konverentside kui teiste ürituste jaoks, lisaks toimuvad mõisas regulaarselt kontserdid ja muud kultuurisündmused ning klientidele pakutakse laias valikus vabaajapakette koos piirkonna ettevõtjatega.

2008. aastal algas mõisakompleksi põhjalik renoveerimine ning 2012. aastaks restaureeritakse kogu mõis täielikult.


www.vihulamanor.comPiko Hobikross OÜ (LaitseRallyPark)

Aktiivse puhkuse teemakeskus LaitseRallyPark (LRP) on eristuv ja omanäoline aktiivse puhkuse atraktsioon, mis pakub huvi nii Eestis kui ka välismaal ning millel puudub samalaadne konkurent lähiriikides. Suurepärase aktiivse meelelahutuse, ralli- ja motospordi­atraktsioonina pakub LaitseRallyPark omanäolisi teenuseid ja tooteid, näiteks sõidud ehtsa ralliautoga, professionaalse piloodi kõrval, vigursõiduautoga või ka UNIC vanaautodega.

LRP 28 hektaril laiuvas keskuses on 2300 m pikkune paarisrada, 1450 m pikkune motokrossirada ja 230 m pikkune mudelautorada. Pargis on loodud võimalused korraldada koosolekuid ja seminare, kohvik ning kahe saunaga puhkemaja, mida koosviibimisteks renditakse. Lisaks on rallipargis ka autoremonditöökoda ja pesula, kus hooldatakse hobiautosid ja teenindatakse tavaklienti.

Park korraldab regulaarselt ralli- ja motokrossivõistlusi nii kitsamale kui ka laiemale ringile alates rahvasprindist kuni Eesti meistrivõistlusteni ralli- ja motokrossis. Aastail 2010–2011 on plaanis ellu viia uus arendusprojekt koondnimega „Noorte Rallipark”, mis arendab LPR multifunktsionaalseks auto- ja motokeskuseks
.

www.laitserallypark.ee

Turismi uuendaja 2010 nominendid
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Innovaator 2010 nominendid

Cybernetica AS

Cybernetica on 1997. aastal loodud teadus- ja arendusettevõte, mis arendab ja toodab riist- ja tarkvarasüsteeme ning integreerib süsteeme, samuti tegutseb firma infosüsteemide auditeerijana ning infoturbealase kompetentsikeskusena.

Teadmuspõhise firmana, mille eesmärk on lähtuda eelkõige kliendi vajadustest ning turu nõuetest, valmistab Cybernetica ka valgusnavigatsiooni- ja telemaatikaseadmeid ning ehitab mereseire- ja raadiosidesüsteeme laevaliikluse korraldamiseks.

Cybernetica on välja töötanud ja turule toonud suurt territooriumi katva VoIP-põhise (Voice over Internet Protocol) meresidesüsteemi, mille põhilised rakendusalad on suuremate sadamate laevaliikluse korraldamise süsteemid ning mereohutuse ja päästesüsteemid.

Süsteemi uudsus seisneb selles, et traditsioonilisse raadiosidesüsteemi on sisse toodud moodsad tehnilised ja arhitektuursed lahendused.

www.cybernetica.ee


Defendec OÜ
(Smartdust Solutions OÜ)

Defendec, mis selle aasta maikuuni kandis nime Smartdust Solutions OÜ, on 2006. aastal asutatud innovaatiline jälgimissüsteeme tootev tehnoloogiaettevõte, mis keskendub perimeetri jälgimise süsteemide arendusele ja tarnimisele asustamata aladel, kus alterna­tiivsete jälgimisseadmete (radar, videovalve jms) paigaldus pole võimalik või on liiga kulukas.

Ka arendab Defendec maailmas unikaalset ja uudset traadita sensorite (targa tolmu ehk smart dust´i põhimõttel) võrgutehnoloogiat, mida on juurutatud tänaseks juba kuues maailma riigis. Lisaks olemasolevatele käivad praegu veel 9 riigis prooviprojektid.

Defendeci arendus toimub koostöös TTÜ ja ELIKOga ning 2009. aastal alustas Defendec koostööd Eesti Piirivalveametiga traadita sensortehnoloogia rakendamiseks piiriturvalisuse suurendamisel.

Soomes tegutsemiseks on asutatud tütarfirma SmartDust Solutions OY.

www.smartdust.ee

Innovaator 2010 nominendid 

 

 

 

 

Disaini Rakendaja 2010 nominendid

Vene Posti Operaator AS / hotell Telegraaf

Hotell Telegraaf on Tallinna kesklinnas asuv ainulaadne viietärnihotell, mis kuulub maailma juhtivasse luksushotelliketti Small Luxury Hotels.


Hotell paikneb elegantses 1878. aastast pärinevas hoones, kus omal ajal asus Eesti Telegraafi keskjaam. See on hotelli disainile ühest küljest seadnud piiranguid, teisalt aga loonud palju põnevaid disainilahendusi, tänu millele on hotell pälvinud ka mitmeid rahvusvahelisi auhindu.

Hotelli kõikides ruumides on ühendatud moodne täna­päev ning ajalooline stiil. Disaini on süsteemselt ja eeskujulikult rakendatud ettevõtte loomisest alates kõigil tasanditel — ettevõtte kultuur, keskkond (sise- ja välisarhitektuur), kommunikatsioon ja turundus (koduleht, trükised jne). Tulemus võimaldab pakkuda väga kvaliteetset ja turul selgelt teistest eristuvat teenust. Kõik kujunduslahendused moodustavad rahvusvahelises võrdluses selge ja atraktiivse terviku.
 

Tiptiptap OÜ

Tiptiptap on 2004. aastal loodud perefirma, mis toodab mängu-, spordi- ja puhkeväljakuid nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Ettevõtte loomisest alates rõhutakse hästi läbimõeldud ja kompleksselt viimistletud disainilahendustele. Tiptiptap müüb oma too­teid Eestis ja ekspordib neid edukalt ka teistesse Baltimaadesse, Skandinaavia riikidesse ja mujale, ka oma tootevalikut laiendab ette­võte pidevalt: temaatiliste mängunurkadega mängulinnakud, ronilad, liumäed, kiiged, vedrukiiged, mängumajad, poomid, liivakastid jt.

Igal aastal disainib Tiptiptap üle 30 uue toote, mida kontrollivad ja testivad sõltumatud eksperdid ja millele omistatakse TÜV-sertifikaat, mis annab tellijale kvaliteedi, ohutuse ja lastesõbralikkuse garantii. Toodete disainimisel mõtleb firma ka keskkonnasäästlikkusele, kasutades puitu ja veepõhiseid viimistlusvahendeid.

2008. aastal sai TipTipTap Ettevõtluse Auhinna konkursil Aasta Areneja tiitli.

www.tiptiptap.ee

Disaini rakendaja 2010 nominendid