Maanteemuuseum

Turismi Uuendaja 2011
 

 
Mairo Rääsk:
staatiline püsinäitus Eestis ei tööta

Mairo Rääsk on Maanteemuuseumi juhataja

Muuseumikülastajad ootavad kaasaegselt muuseumilt originaalsemat lähenemist, kui seda on tavapärane näitusesaal. Muuseumidest võidavad need, kes selle originaalsuse üles leiavad ja seda ka rakendada suudavad.

Arvan, et Eesti muuseumid on teinud päris head tööd, et originaalsust välja mängida. Kindlasti on siin oma roll Eesti väiksusel ehk külastajate vähesusel, sest erinevalt lääne muuseumidest meil staatiliste püsinäitustega ära ei ela – inimesed hakkavad kolme aasta pärast uusi asju küsima.

Maanteemuuseumi edule on väga palju kaasa aidanud maanteeameti tugi, nii sisuline kui moraalne. Meil on alati olnud kasutada nende üle-eestiline ametivõrgustik – saame teede ja liikluse temaatikaga seonduvale infole ligi. See on meile väga väärtuslik. Teiseks on meie edu taga oma meeskond, mis koosneb erinevate eluvaldkondade inimestest. See on väga oluline, sest algtõuge idee osas, mida muuseumis uut teha, peaks tulema kohast, kus sellega igapäevaselt tegeletakse. Maanteemuuseumi töötajad on väga head oma eriala tundjad ning tööle pühendunud.

Tee ajalugu tundub peale vaadates üheplaaniline, kuid koostöös arhitektide ja näitusekujundajatega on meie inimesed on suutnud tekitada üsna tavapäratu muuseumikeskkonna. Oleme vaadanud teede temaatikat laiemalt kui pelgalt maantee ning asetanud selle keskmesse inimese. Meie ekspositsioon ongi inimesekeskselt üles ehitatud ning pakub seeläbi vaatajale nii emotsiooni kui ka teadmist. Ideede kõrval on oluline ka rahaline pool. Näiteks meie kõige uuem arendus, TEEAEG, sai valmis suuresti tänu EL rahadele.
Pingutame kõvasti, et oleksime viie aasta pärast veelgi populaarsem ja tuntum. Loodame nii kohalikele korduvkülastajatele kui ka välisturistidele, kes on reeglina väga üllatunud, kui leiavad suhteliselt vähe tuntud Eestimaa piirkonnas, suurlinnadest eemal, sellise arhitektuuri ja sisuga koha.

Järgmise sammuna plaanime kaasajastada oma masinahalli ning rajada selle rekonstrueerimise käigus uue kaasaegse näitusekeskkonna, mis on pühendatud autoajastule ehk 20. sajandile. Kasvatame ka teedealast andmepanka, talletades, kogudes ja uurides infot. Meie teadmistega saavad kõik huvilised tutvuda peagi ilmuvas teede ajaloo üldkäsitluses. See kõik on suur töö, kuid loodame sellega lähemate aastate jooksul valmis saada.


Mööda vana Tartu-Võru postiteed sõites võib juhtuda, et kohtute kahehobuse-postitõllaga, vana Saureri bussi või Eestis toodetud eksklusiivse elektriautoga. Olete jõudnud 1863. aastast pärit Varbuse hobupostijaamas asuvasse maanteemuuseumisse, mis Maanteeameti eestvedamisel kajastab Eesti teede ajalugu juba 11 aastat ja seda üsna iseäralisel moel.
Lisaks postijaamas asuvale püsinäitusele Eesti teede ajaloost on siia ehitatud üsna ainulaadne vabaõhunäitus – ligi 14 000 ruutmeetri suurusel pinnal laiuv „Teeaeg“, millega tutvumiseks soovitab muuseum isegi terve päeva võtta. Territooriumil liiguvad nii ajale jalgu jäänud kui ka tulevikusõiduvahendid, näha saab tänastel teedel ajalooks saanud liiklusmärke, kohata Tartust Riiga jalgsi matkavat Kristjan Jaak Petersoni või uurida tee-ehituse saladusi paljastavaid teekatendite ristlõikeid. Euroopa Regionaalarengu Fondi toel 2,94 miljonit eurot (46 miljonit krooni) maksma läinud ja arvukate turismi- ja arhitektuuriauhindadega pärjatud „Teeaeg“ sisaldab ka liikluslinnakut, kus autojuhina saavad päris ehedat neljarattalist meenutavates elektriautodes kätt proovida nii lapsed kui täiskasvanud. Julgemad võivad proovida ajaloolist suurerattalist jalgratast.

Ainulaadne reaktsioonikiiruse mõõtja võimaldab ennast proovile panna eri kattega teedel ja mitmesugustes sõiduoludes ning saada teadmisi sellest, kuivõrd oluline on arvestada ilmastiku- ja teetingimustega igapäevases liikluses.

Maanteemuuseumis saab tutvuda ka suurte tee-ehitus- ja hooldusmasinatega otse neile omases töökeskkonnas (lapsed saavad ka miniekskavaatoriga kaevata). Palju nostalgiat ja äratundmisrõõmu tekitab 1960. aastate bensiinijaamahoone koopia koos selle juurde kuuluva tankuriga. Bensiinijaama ukse kõrval seisab gaseeritud vee aparaat.
Lisaks näitustele korraldab see Lõuna-Eesti muuseum suviti ka üritusi nii peredele kui vanatehnika-, ajaloo- ja käsitööhuvilistele ning külastab aastaringselt ise mitmeid messe ja laatasid üle kogu Eesti.

www.muuseum.mnt.ee

Turismi Uuendaja 2011 nominendid