Merko Ehitus AS

Konkurentsivõimelisim ehitusettevõte 2010

Tiit Roben

Merko Ehitus AS tulemused 2009
Müügitulu (tuh kr) 
3 181 209
Müügitulu muutus   -31,6%
Puhaskasum (tuh kr)  116 166
Puhaskasumi muutus  -61,2%
Omakapitali tootlikkus  5,4%
Tootlikkus
1 töötaja kohta (tuh kr) 
3 952
Töötajate arv
  805
Koht üldtabelis 38


Tiit Roben on Merko Ehituse juhatuse esimees


Tiit Roben: Anna igale inimesele õige töö!

Merko ei ole kunagi kuulunud nende ettevõtete hulka, kes tõusu ajal kõigist kõvasti ette rebivad ning languse ajal poe kinni panevad. Me oleme olnud riskide võtmisel üsna konservatiivsed.

Selle kinnituseks võin öelda, et eelmiseks sügiseks polnud meil Tallinnas müügil enam ainsatki korterit, kogu kaup oli ära ostetud. Nüüd oleme värske kaubaga turul, korterite müük edeneb plaanipäraselt ning tänavu sügisel plaanime veel mõned kortermajade projektid käima lükata. Tahame suurendada oma turuosa Baltikumis ja nuputame edasi, laieneda Venemaa ja Ukraina suunal.

Ehitusturg on taas elavnenud, suvi oli pakkumiste osas väga pingeline, eelarveosakonnal olid käed-jalad pidevalt tööd täis. Aga juba on õhus ka mitmed ohumärgid: selgelt on näha, et enam ei ole võimalik alltöövõtjaid ja materjale saada eelmise sügise või kevade hindadega. Lubamatult palju on riigihankeid, kus võitjaks on osutunud ehitusfirmad, kes pakkunud selgelt alla omahinna. Seetõttu ennustan, et nii sel kui ka järgmisel aastal saab olema palju poolelijäetud avaliku sektori objekte või siis kliendilt raha juurdeküsimist. Siin peaks olema Riigihangete amet kõvasti resoluutsem ning jagama nagu jalgpallis kollaseid ja punaseid kaarte, et kõrvaldada vähemalt mõneks ajaks mängust need firmad, kes selliselt on käitunud ja objektid pooleli jätnud.


Merko elas languse aja suhteliselt hästi üle. Meid on kõvasti aidanud see, et me ei ehita ainult hooneid, vaid oleme ka insenerehituse valdkonda aastaid arendanud. Nüüd, mil enamus suuri riigihankeid on seotud teede või trassidega, on meil inimesed ja oskused olemas. Tänu sellele, et Merko tegutseb kolmes Balti riigis, on meie mängumaa ka geograafiliselt avaram: kusagil ehitatakse ikkagi rohkem maju, kusagil rohkem teid, kusagil jällegi trasse või sadamaid.

Merko üheks tugevuseks on alati olnud töötav nõukogu, mille liikmed ei kohtu korra kuus tunniks ajaks, vaid kes käivad iga päev tööl ning otsivad koos tegevjuhtkonnaga lahendusi ja uusi perspektiivseid suundi.

Merko insenerikaader on väga heal tasemel. Näiteks Aasta Ehitaja 2009 Tarmo Pohlak on Merko majast ja mitu sama kaliibriga ehitusjuhti on meil veel välja panna.

Ükski ehitusettevõte ei saa olla liiga demokraatlik töömehel ei saa objektil tekkida küsimust, kas käsk on täitmiseks või mõtisklemiseks, kontoripoolel peab olema oskus inimesi ära kuulata ja ideid meeskonna sees maha müüa. Alluval on kergem ülesannet täita, kui ta saab aru, mis on ülesande sisu ja miks seda just sel viisil teha tuleks.

Kindlasti on juhi üks põhiülesanne tunda oma meeskonda ja teada, kes milleks võimeline on. Keegi on rohkem analüütiku tüüpi, teisele jälle sobib rohkem ehitusplatsil töömehi kamandada. Iga ülesande jaoks tuleb õige inimene üles leida — see on üks põhilisi edu eeldusi.

Ja kui mõni asi tundub kohe algusest peale vastukarva, siis sellisel juhul tuleb kohe ja alati reageerida ja asju katsuda teistmoodi käänata. Loota, et asjad iseenesest korda saavad, pole põhjust. 


MERKO EHITUS

Merko Ehitus on 1990. aastal asutatud ehitusettevõte, mis tegutseb Eestis, Lätis ja Leedus. Kontsern annab tööd 700 inimesele. Ettevõtte aktsiad on noteeritud Tallinna börsil alates 1997. aastast.

Eestis on Merko Ehitus turuliider, tehes ligikaudu 6% siinsetest ehitustöödest. Merko meistrite käe all on valminud palju märkimisväärseid objekte — näiteks SEB peahoone, Radissoni hotell ja KUMU Tallinnas, Swedbanki peamajad Tallinnas ja Riias, Viru Keskus, Viimsi koolimaja, Muuga kivisöeterminal, Puurmani maanteesild jpm.

www.merko.ee

Merko

Ehitusettevõtete edetabel 2010