Riigi Kinnisvara OÜ

Konkurentsivõimelisim äriteenindus- ja kinnisvaraettevõte 2012

 

Riigi Kinnisvara OÜ tulemused 2011 (tuh eur)
Müügitulu  37 215
Müügitulu muutus (2010=100) 113,8%
Puhaskasum  6742
Puhaskasumi muutus (2010=100) 60,1%
Omakapitali tootlikkus  5,0%
Tootlikkus 1 töötaja kohta  380
Investeeringud 9909
Koht üldtabelis 22


Jaak Saarniit on Riigi Kinnisvara juhatuse esimees

Jaak Saarniit: Eesti majandus on saanud uue hingamise, aga küsimärke on endiselt palju.

Võiks küll arvata, et mis Riigi Kinnisvaral muutuvas majanduskeskkonnas viga – riik on omanik ja hätta ei jäta. Tegelikult see asi ikka päris nii ei ole. Meil on üldkoosolek väga resoluutse rahandusministri Jürgen Ligi isikus, meil on nõukogu, audiitor, kes lähtub hinnangus ikkagi tulenevalt meie ärivormist, st eraõiguslikust äriühingust, reaalsest elust ja konkreetsest eelarvest.

Mõni aasta tagasi tuli olukorras, kus ka meie müügikäive ja teenuste mahud vähenesid, meil kõvasti kokku tõmmata eelkõige inimeste pealt: palga- ja tegevuskulud, üldhalduskulud. Me ei tegutsenud teistmoodi kui ükskõik milline teine Eesti ettevõtlusmaastikul tegutsev äriühing.
Nõukogus on meil nii poliitikud kui majandusinimesed ja nemad ikkagi lähtuvad sellest, et kui meil pole lihtne, ei saa ka teil lihtne olla. Aitasime riiki ehk paljusid ministeeriume sellega, et proovisime vähendada nende kulu ehk üüri ja need summad olid päris suured. Riik annab meile üle nii mittevajalikku kui vajalikku kinnisvara – nii palju, kui me riigile mittevajalikku vara ära müüme, saame investeeringuteks raha juurde. Tasapisi näeme kasvu, ent ma olen nõus sellega, et ega need masu sõrad veel kadunud pole. Eesti majandus on tervikuna küll taastumas, aga küsimärke on endiselt palju. Ja kui need küsimärgid tulevad Euroopast, võimenduvad nad ka Eestis.
Olen seda meelt, et ei maksa tekitada uusi buume. See puudutab ka riike. Ehitasime omal ajal hulga uusi koolimajasid, kuid praegu on ülal suur küsimus, kui palju lapsi tegelikult on täna ja homme – kui palju meil koolimaju vaja on.

Ka mina olen selle ettevõtte juhina pigem konservatiivse lähenemise poolt. Peame mõtlema hästi ratsionaalset: kui palju on vaja koolimaju, politseijaoskondi, tuletõrjedepoosid jne. Need ei ole lihtsad küsimused, nendega on seotud ka inimesed.
Arenguvõimalusi meil siiski on, 2007. aastal määras riik oma kinnisvarastrateegia, millest me lähtume. Ja meie portfell läheneb suures plaanis ruutmeetrile. Aktiivset pinda on ca 500 000 ruutmeetrit, osa on teatavasti arenduses. Meil on ka ajalooline Patarei merekindlus, mis ei tooda meile midagi. Nii et portfell on keeruline.
Ent tegelikult oleme viimase pooleteist aastaga pinna ja võimekuse mõttes kahekordistunud. On olnud muidugi ka tagasilööke, ent kui kasv jätkub sama tempoga, siis saavutame lähiaastail mitmekordse kasvu.

See on seadnud meid keerulisse olukorda – kust leida personal või kuidas organisatsioon oleks korraldatud selliselt, et suudaksime tagada jätkusuutlikkuse. Ent tuleviku vaade on sellegipoolest konservatiivselt optimistlik.


LÜHITUTVUSTUS:
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) on 2001. aastal riigi kinnisvara senisest tõhusamaks haldamiseks loodud Eesti vabariigile kuuluv 114,7 miljoni euro suuruse aktsiakapitaliga kinnisvaraarenduse ja -haldusega tegelev ettevõte, mille aktsiad kuuluvad 100% riigile. Aktsiaid valitseb rahandusministeerium.

Ettevõttel on kuueliikmeline nõukogu, kuhu kuuluvad Taavi Rõivas, Arto Aas, Tarmo Porgand, Meelis Niinepuu, Kalev Kukk ja Arnout D. Lugtmeijer.

RKASis töötab 126 põhikohaga töötajat.
RKASi gruppi kuulub kaks tütarettevõtet: OÜ Hooldus Pluss jätkab ja arendab edasi kinnisvara korrashoiu tagamise teenust tehnohoolduse, heakorra ja väikesemahuliste ehitusremonditööde vallas; Erika Neli AS tegeleb kinnisvara väljaüürimisega.