Technopolis Ülemiste AS

Konkurentsivõimelisim kinnisvaraettevõte 2015

Technopolis – linn linnas

Kümne aasta pärast on Ülemistel linnak, kus töötab 25 000 ja elab 5000 inimest.

Kui tsaar Nikolai II otsustas 19. sajandi lõpus Lasnamäe paepealsele Dvigateli vagunitehase ehitada, oli see väga ambitsioonikas ettevõtmine. Hiinasse ja Venemaale vaguneid tootva tehase sajahektariline krunt ümbritseti kolme meetri kõrguse kivimüüriga.

Ent ala tänase peremehe Technopolis Ülemiste kavatsusi võib hinnata veelgi auahnemaks. Tänaseks on Ülemiste ärilinnakusse investeeritud 100 miljonit eurot, aga enam kui kümnehektarisest maa-alast on välja arendatud alles vähem kui pool. Projekti lõplikul  valmimisel nii umbes 10–15 aasta pärast on see poole miljardi euro suurune arendus. Praeguse 6000 töökoha asemel on seal siis 15 000 töökohta. Kui kaht kolmandikku kogu  endise Dvigateli territooriumist haldab endiselt Ülo Pärnitsale kuuluv ettevõte Mainor, siis Technopolis Ülemistest kuulub Mainorile 49 protsenti. Enamusosanikuks on Soome  börsiettevõte Technopolis PLC, millele kuulub sarnaseid ärilinnakuid üle Euroopa. Neist  kuusteist Soomes, üks Oslos, üks Vilniuses, üks Peterburis ja üks Tallinnas.

Technopolis Ülemiste on kõigist teistest erinev, sest laiub tõeliselt suurel krundil, kus on ruumi 2,5 korda kasvada. Juba täna moodustavad ainuüksi Ülemistel asuvad büroopinnad kuuendiku kogu Tallinna kontoriturust.

Technopolis Ülemiste juhatuse esimees Gert Jostov ütleb, et kui muidu on Technopolis ühetaoline nagu hotellikett – ükskõik millisesse Technopolise linnakusse satud, juba tead, mida on oodata –, siis tõeline vahe on mastaapides.

Tallinna linnak erineb tavapärasest kinnisvaraarendusest sellegi poolest, et Ülemiste  meeskond on võtnud eesmärgiks muuta siin tööl käivate inimeste elu võimalikult lihtsaks.  “Meil on palju igapäevaseid teenuseid, mis muidu võtaksid kaua aega, aga nüüd asuvad töökohaga samas tänavas. Idee autorid on kliendid ise, nemad ütlevad, mis neil vaja on, ja meie püüame seda täita,” selgitab Jostov.

Nii näiteks on linnakusse toodud neli bussiliini ja ehitatud seitse uut bussipeatust, avatud on oma lasteaed ning kool, kus on võimalik saada haridust kõikides Euroopa keeltes 1.–9. klassini. Koolis õpib 90 last. Ka lasteaias saab vastavalt vajadusele ja täituvusele panna lapse eri keelekeskkonnaga lasteaeda.

2017. aastal pannakse läbi linnaku sõitma trammiliin, mis jõuab välja lennujaama. Lennujaama vahetu lähedus on Ülemiste jaoks suur pluss. “Venelased on öelnud, et neil võtab vähem aega lennata Moskvast oma Ülemiste kontorisse kui sõita autoga hommikul läbi Moskva sealsesse töökohta tööle!” muigab Jostov.

Linnaku juurde on toodud kõik teenused, mida inimesed igapäevaselt vajavad: Ülemistel saab hambaid parandada, järgmisel aastal avab uksed MyFitnessi spordiklubi. Plaan on rajada lähipood ja töömeditsiinikeskused.

“Me ise muidugi poodi või spordiklubi ei pea, meie ikka arendame ja haldame oma hooneid, aga otsime vastavalt oma nägemusele ka rentnikke,” ütleb Jostov, lisades, et ettevõtetele pakutakse küll mitmesuguseid teenuseid alates koristamisest kuni kirjatarvete ostmiseni.

See käib nii, et Ülemiste ostab suure koguse tarbeid või teenuseid sisse ning müüb oma klientidele edasi. Sel moel on väikeostjatel võimalik saada kaupu ja teenuseid nii-öelda suurkliendi hinnaga. Ta usub, et sedasorti, heas mõttes “kliendi tsementeerimine” ongi edu võti – kliendil ehk kinnisvara rentnikul on lihtsalt nii hea ja mugav, et ta ei lähe ära.

Jostov: “Võtame ära inimeste igapäevased mured ja oleme sellega läinud väga kaugele traditsioonilisest kinnisvaraarendusest. Pakume teenuseid seminariruumide rendist ja  sisekujundusest kuni koristamise ja keemilise puhastuseni välja.”

Technopolis Ülemiste ei taha piirduda ainult büroopindadega. Analüüs näitas, et lisaks töökohtadele oleks tarvis linnakusse ka püsivaid elukohti. Kavas on alustada nn  ametikorterite ehitamisest, millest esimesed üheksa valmivad juba selle aasta lõpus.

Kui asi end õigustab, rajatakse Ülemistele terve hoone külaliskorterite tarvis. Tulevikus võivad linnakusse tulla ka perekorterid.