Turismi Uuendaja 2011 nominendid

Eesti Maanteemuuseum - VÕITJA

Mööda vana Tartu-Võru postiteed sõites võib juhtuda, et kohtute kahehobuse-postitõllaga, vana Saureri bussi või Eestis toodetud eksklusiivse elektriautoga. Olete jõudnud 1863. aastast pärit Varbuse hobupostijaamas asuvasse maanteemuuseumisse, mis Maanteeameti eestvedamisel kajastab Eesti teede ajalugu juba 11 aastat ja seda üsna iseäralisel moel.
Lisaks postijaamas asuvale püsinäitusele Eesti teede ajaloost on siia ehitatud üsna ainulaadne vabaõhunäitus – ligi 14 000 ruutmeetri suurusel pinnal laiuv „Teeaeg“, millega tutvumiseks soovitab muuseum isegi terve päeva võtta. Territooriumil liiguvad nii ajale jalgu jäänud kui ka tulevikusõiduvahendid, näha saab tänastel teedel ajalooks saanud liiklusmärke, kohata Tartust Riiga jalgsi matkavat Kristjan Jaak Petersoni või uurida tee-ehituse saladusi paljastavaid teekatendite ristlõikeid. Euroopa Regionaalarengu Fondi toel 2,94 miljonit eurot (46 miljonit krooni) maksma läinud ja arvukate turismi- ja arhitektuuriauhindadega pärjatud „Teeaeg“ sisaldab ka liikluslinnakut, kus autojuhina saavad päris ehedat neljarattalist meenutavates elektriautodes kätt proovida nii lapsed kui täiskasvanud. Julgemad võivad proovida ajaloolist suurerattalist jalgratast.

Ainulaadne reaktsioonikiiruse mõõtja võimaldab ennast proovile panna eri kattega teedel ja mitmesugustes sõiduoludes ning saada teadmisi sellest, kuivõrd oluline on arvestada ilmastiku- ja teetingimustega igapäevases liikluses.

Maanteemuuseumis saab tutvuda ka suurte tee-ehitus- ja hooldusmasinatega otse neile omases töökeskkonnas (lapsed saavad ka miniekskavaatoriga kaevata). Palju nostalgiat ja äratundmisrõõmu tekitab 1960. aastate bensiinijaamahoone koopia koos selle juurde kuuluva tankuriga. Bensiinijaama ukse kõrval seisab gaseeritud vee aparaat.

Lisaks näitustele korraldab see Lõuna-Eesti muuseum suviti ka üritusi nii peredele kui vanatehnika-, ajaloo- ja käsitööhuvilistele ning külastab aastaringselt ise mitmeid messe ja laatasid üle kogu Eesti.

www.muuseum.mnt.ee


Lux Express Estonia AS

Eesti suurim rahvusvaheline bussifirma Lux Express Grupp on ettevõte, tänu millele on meil kõige tihedam igapäevane ühendus kõikide suuremate Baltikumi linnade, Peterburi ja Varssaviga.

Lux Express Estonia AS koos tütarettevõtetega pakub oma teenuseid kahe kaubamärgi all: Lux Express ja Simple Express. Lux Expressi toode on mõeldud eelkõige lisateenuseid (internetiühendus, värsked ajalehed, kuumad joogid, Lux Express TV värskete uudiste, ilmateate ja muusikavideotega) hindavale tööreisijale. Simple Express on esimene odavbussifirma Baltimaades, pakkudes soodsat ja kiiret bussiühendust eelkõige noorele reisijale.

Ettevõte panustab pidevalt bussipargi uuendamisse ning on viimase pooleteise aasta jooksul investeerinud uute busside ostmiseks kokku enam kui 3 miljonit eurot. Lux Express Grupil on ligi 50 kaasaegset bussi, Lux Expressi värvides sõidavad näiteks 15 Scania tippmudelit Irizar PB, mis on muu hulgas pärjatud Euroopa aasta bussi tiitliga.
Ettevõtte investeeringud uutesse bussidesse ja liinidesse ning samuti keskendumine tootearendusele ja kvaliteedile tõi 2010. aastal kaasa märkimisväärse reisijate kasvu kõikidel peamistel liinidel. Aasta jooksul suurenes Lux Express Grupi bussides sõitvate reisijate arv 80 000 inimese võrra ning kokku teenindati 2010. aastal 450 000 reisijat. Ettevõtte kasum kasvas 2010. aasta jooksul ligi 55%, jõudes 370 000 euroni. Käive kasvas samal ajal ligi 30%, 10,2 miljoni euroni.

Lux Express Estonia AS ja selle tütarettevõtted kuuluvad Mootor Gruppi, mille omanik on Hugo Osula.

www.luxexpress.eu


NUKU muuseum

Põnevad lavaalused käigud, vanad nukud, nukumeisterdamised ja soovide kaev – seda kõike võib leida muuseumist, kus võeti esmakordselt Eestis kasutusele kasutajaga suhtlevad puutetundlikud infoekraanid.

NUKU muuseum avati teatrijuht Meelis Pai initsiatiivil märtsis 2010 pärast Nuku- ja Noorsooteatri aastakümnetepikkusi unistusi oma muuseumist, kuhu välja panna sajad ladudesse peitunud teatrinukud.

Teatrinukkude muuseum tutvustab nuku, sõna ja pildi kaudu külastajale nii Eesti kui maailma nukuteatrikunsti ajalugu. Eesti Riikliku Nukuteatri asutajale Ferdinand Veikele pühendatud tuppa on kogutud vanameistri teatritee olulisemad nukud ja elulooline materjal. Põnevatest ruumidest ja uudsetest tehnoloogilistest võimalustest pungil interaktiivne nukumuuseum on kui suur (nuku)teatrikunsti andmebaas nii lapsele, tema vanematele kui ka kultuurihuvilistele õppuritele, teatriprofessionaalidele ja nukukunstispetsialistidele.

Ühe uuendusliku lahendusena kasutab muuseum iPhone’ist tuttaval multitouch-süsteemil põhinevaid infoekraane. Esmakordselt Eestis võeti muuseumis kasutusele unikaalne QR-koodiga pilet, mis identifitseerib ja suunab külastajat vastavalt sihtrühmale ja neljale keelevalikule.

2010. aasta märtsis avatud NUKU muuseumi saadab elav rahvusvaheline huvi ja tunnustus. Muu hulgas on NUKU muuseum pälvinud otsepääsme maailma tunnustatumale muuseumide messile ECPONATEC; kutseid muuseumi tutvustamiseks on saadud ka kõrgetasemeliste konverentside korraldajatelt Moskvast ja Horvaatiast. Lisaks kandideerib muuseum konkursil European Museum of the Year Award 2012 ehk Euroopa aasta muuseum 2012.
Muuseumi valmimist toetas EASi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programm, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

www.nuku.ee/muuseum

Ettevõte/Tegevusala Asutatud Müügitulu
2009 (eek)
Müügitulu
2010 (eek)

Müügitulu muutus %

Kasum
2009 (eek)
Kasum
2010
(eek)
Kasumi muutus (%) Tööt.
Lux Express Estonia AS
Reisijatevedu rahvusvahelistel regulaarbussiliinidel
1992 120 709 417 134 217 704 111 3 717 691 5 512 306 148 200
Eesti Maanteemuuseum
Muuseum
2000 274 078 924 050 337 0 0 0 13
Eesti Riiklik Nukuteater
Kultuuriline teenindamine
1952 6 204 186 13 084 756 211 -24 055 636 34 965 545 -145 77