Turismi Uuendaja 2012 nominendid

Vihula mõisa puhkeküla

16. sajandist pärit elegantne Vihula mõis Lääne-Virumaal, mis uhkeldab suurima mõisakompleksiga Balti riikides, pakub oma 2012. kevadel avatud puhkekülas nii unikaalset mõisamiljööd kui kaasaegseid mugavusi. Romantilise külamiljööga ülejäänud mõisakompleksist selgelt eristuv Vihula Mõisa Puhkeküla ootab külla nii Vihulas pikemalt peatuvaid külalisi kui ka ühepäevaturiste.

Lahemaa Rahvuspargis asuva puhkeküla trumbiks paljude konkurentide ees on teenuste oskuslik pakkumine ajaloohõngulises miljöös. Siin asub 15 renoveeritud ajaloolist ehitist, mh vesiveski, jääkelder, endisest karjakastellist ümber tehtud basseinimaja, ökospaaks muudetud tõllakuur, majutus tuvimajas jne. Kaval-Antsu kõrts pakub traditsioonilist Eesti rahvustoitu, kasutusel on maaküte, päikesepaneelid, oma ürdiaed ja ökofarm ning 18 vaatamisväärsusega minigolf Baltimaade suurimal minigolfiväljakul. Peale selle asub Vihula Mõisa Puhkekülas külastuskeskus koos elegantse kohviku ja disainipoega, kus müüakse mõisa oma Vihula Manor Lifestyle’i kollektsiooni tooted.

www.vihulamanor.com
Loe artiklit võitjaga siin


SA Teaduskeskus AHHAA

AHHAA Teaduskeskuse idee taga oli kolm füüsikust Jaaku: Jaak Kikas, Jaak Jaaniste ja Jaak Aaviksoo, kel olevat Tartu Tähetorni sattudes tekkinud idee sinna tulevikus teaduskeskus ehitada. Ideest sai 1997. aastal Tartu ülikooli projekt. 2004. aastal asutati sihtasutus Teaduskeskus AHHAA ning 2011. aasta kevadel avati pärast pikka ootamist avalikkusele oma uue maja uksed, et teadust põneval ja interaktiivsel moel tutvustada.
Tänaseks on AHHAAd külastanud enam kui 200 000 igas vanuses inimest, peamised meetodid on nn käed-külge-näitused, sh planetaarium ja teadusteater. Siia vuravad õppeekskursioonibussid üle Eesti, ka käivad keskuse teadusteatrid ja töötoad (nt šokolaadi valmistamise töötuba või seasilma lahkamine) ise koolides, festivalidel, messidel ja ettevõtetes.
AHHAAl on 4D elamuskino, näitusepinnad Tallinnas ja Tartus, sihtasutus on teadusfestivali korraldaja ning üle-eestilise Teadlaste Öö koordinaator. Ka on sihtasutus olnud leiutiste konkursi kaaskorraldaja. Teadushuvilistele lastele toimuvad öö- ja linnalaagrid, täiskasvanuile aga teaduskohvikud.

www.ahhaa.ee


Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone

Tallinna Suurgildi hoone valmis 1410. aastal saksa hansakaupmeeste esindushoonena. Tänaseks on sellest saanud Tallinna vanalinna üks märgilisemaid ja kõrge arhitektuuriväärtusega ehitisi. Pärast põhjalikke restaureerimistöid avas ajaloomuuseum 2011. aasta kevadel Suurgildi hoone uksed taas külastajatele, jätkates juba üle 600 aasta kestnud traditsiooni olla avalikus kasutuses.

Suurgildi hoone põnevad siseruumid on külastajatele nüüdsest avatud 90% ulatuses. Gildihoones on avatud ajaloomuuseumi uus interaktiivne püsinäitus „Visa hing. 11 000 aastat Eesti ajalugu“, millega liituvad väliekspositsioonid Börsi käigus ja sisehoovis. Ajaloomuuseumi ekspositsioon on üks kaasaegsemaid ning elamuslikumaid muuseumikeskkondi, kus esitatakse Eesti ajalugu nii mitmetahuliselt. Eripäraste lahendustena jäävad silma nt interaktiivne ajakapsel, loheretk lastele, eksperimentaarium ja relvakamber. Keskaegset muinsuskaitsealust hoonet saavad uudistama tulla ka liikumispuudega inimesed.
Nii Suurgildi hoone kui püsinäitus on pälvinud rohkelt tunnustusi: arendustegu 2011 Tallinna linnalt, Eesti parima uuenenud muuseumi preemia Muuseumirott 2011 ja aasta muinsuskaitsja muuseumist 2011 seoses toimunud restaureerimistöödega. Peale selle valiti Suurgildi hoone 2012. aastal Tallinna disainikaardile.

www.ajaloomuuseum.ee