VÄLISINVESTOR 2013 nominendid

 

Ettevõte Investeering 2012 (eur) 
Kogu- investeering (eur) 
Käive 2012 (eur) 
Kasum 2012 (eur)
Eksport 
Eksport/ käive (%)
Kühne + Nagel AS 202 000   20,9 mln  0,3 mln 5,8 mln 27,6
ABB Eesti AS 15,4 mln 78 mln 150,3 mln  12,1 mln 113,9 mln 75,8
PKC Eesti AS 1,3 mln 47 mln 134,3 mln 19,4 mln 133,7 mln99,5

Kühne+Nagel AS - võitja
Loe artiklit võitjaga »

Kühne + Nagel avas oma Eesti harukontori 2006. aastal Tallinnas. Ettevõtte ajalugu sai alguse 1890. aastal, mil August Kühne ja Friedrich Nagel alustasid klaasitoodete ja puuvilla transpordiga. Kui suhkrust sai Saksamaa kõige tähtsam ekspordiartikkel, veensid nad suuremaid suhkrutehaseid kasutama ekspediitorfirma teenuseid selle eksportimiseks Inglismaale.

Kühne + Nagel tegutseb rohkem kui sajas riigis, pakkudes mere-, õhu-, raudtee- ja maanteevedude teenuseid ning lepingulise logistika täislahendusi laiatarbe- ja tööstuskaupade, kõrgtehnoloogia, autotööstuse, jaekaubanduse, nafta- ja gaasitööstuse ning ravimitööstuse sektoris. Firma ärifilosoofia põhineb pühendumusel, integratsioonil ja innovatsioonil – eesmärk on pakkuda parima kvaliteedi ja madalaimate käitluskuludega logistikalahendusi, et olla oma klientide ärile toeks.

2012. aastal avas Kühne + Nagel Tallinnas ka oma IT-keskuse, et arendada ja hooldada innovaatilisi IT-lahendusi oma klientide jaoks üle maailma. „Valisime asupaigaks Eesti, kuna siin on nutikad IT-eksperdid ning hansalik ärikultuur ja skandinaavia kvaliteet käivad käsikäes,” põhjendab kohavalikut Kühne + Nageli IT-direktor Martin Kolbe. Tänu Eesti soodsale ettevõtluskeskkonnale on Kühne + Nageli Tallinna IT-keskus firma globaalsesse võrgustikku täielikult sisse sulandunud. Keskuses töötab juba praegu rohkem kui 100 inimest. „Me kasvame edasi!” lubab Kolbe.


ABB AS

ABB AS on Eestis tegutsenud rohkem kui 20 aastat. Ettevõte on oma Tallinna lähistel Rae vallas Jüri alevikus tegutsevasse tehnoloogialinnakusse aastate jooksul investeerinud üle 70 miljoni euro.

Eestis enam kui 1200 inimesele tööd andva ja rahvusvahelisse tehnoloogiakontserni ABB Grupp kuuluva ettevõtte kaks peamist tegevussuunda on energeetika ja automaatika. Infrastruktuuri- ja tööstusettevõtetest klientidele pakub ABB laial skaalal energiaefektiivseid lahendusi.
ABB tegevus Eestis jaotub kolme valdkonna vahel. Ettevõtte neljas tehases toodetakse tuule- ja diiselgeneraatoreid, ajameid ja taastuvenergiaseadmeid, elektrikilpe ning komplektalajaamu. Müügiüksused tegelevad ülekandevõrkude ja jaotusalajaamade projektide, kesk- ja madalpingetoodete, automaatikaprojektide ja robotite müügiga, lisaks pakub ABB korrashoiuteenuseid tööstusklientidele.

Eesti ABB-l on nii oma tootmise kui ka inseneritöö poolest oluline roll kogu ABB Grupis, mida on tunnustanud kõik regioonide juhid. „Kuid me ei kavatse loorberitele puhkama jääda. Vastupidi – tunnustus on meile täiendav motivaator, et edasi liikuda,“ kinnitab ABB Balti riikide juht Bo Henriksson.
ABB on pälvinud neli korda (2007–2009, 2011) Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse aasta välisinvestori auhinna ning korra (2008) Eesti parimale ettevõttele määratava ettevõtluse auhinna.


PKC Eesti AS

PKC Eesti alguseks loetakse 1991. aastat, mil Keilas hakati PKC Groupile allhanketeenuseid pakkuma. Alates aastast 2002 tegutsetakse juba PKC Group Oy tütarettevõttena, mille põhitegevuseks on juhtmeköidiste ja ühenduskaablite tootmine Skandinaavia juhtivatele veoauto- ja elektroonikatööstustele.
PKC Eestil on kaks tehast: üks neist asub Haapsalus, kus töötab ligi 300 töötajat, teine Keilas, kus on ametis 750 inimest. PKC kontserni töötajate arv kokku ulatus 2012. aasta lõpus 19 300 töötajani.

Ettevõtte teeninduskontseptsioon näeb ette kuluefektiivset lepingulist tootmist, mis on ühendatud asjatundliku tootearenduse ja projekteerimisteenusega. Toodete disaini- ning arendus- ja tootmisprotsess käib tellijaga tihedas koostöös – ettevõte lähtub alati kliendi vajadustest.
„PKC Eesti edu taga on sihikindel töö arenguga. Oleme aastate jooksul arendanud lisaks tootmisele ka teisi vajalikke teadmisi ja oskusi, olgu selleks siis kontserni tasemel kliendihaldus või inseneriteenus,“ ütleb PKC Eesti AS juhatuse esimees Ivo Volkov.

Sel aastal alustas ettevõte kontserni strateegiast tuleneva NPI (New Product Introduction) keskuse loomist Keila tehase juurde. Eesmärgiks on arendada välja tugev kompetentsikeskus, mis koondab olulist oskusteavet tootmise põhiprotsesside kohta. Loodav keskus teenindab kogu PKC Groupi Euroopa piirkonda.
„Tulevane NPI keskus on heaks näiteks meie pidevast edasipüüdlikkusest. Seni, kuni suudame areneda, liigume ka edasi,“ kinnitab Volkov.